Ruch Kukiza trzecią siłą w polskim Sejmie

8,81 proc. poparcia – taki wynik w wyborach parlamentarnych osiągnął Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15. „Idziemy po nową konstytucję” – wskazał Paweł Kukiz.

Muzyk zapowiedział, że wesprze Prawo i Sprawiedliwość przy ewentualnej próbie zmiany ustawy zasadniczej, jeśli – jak dodał – „będzie ona szła w kierunku upodmiotowienia obywatela”.

Paweł Kukiz podkreślił, że będzie weryfikował obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Ja naprawdę bardzo bym chciał, żeby Prawo i Sprawiedliwość mogło sprawować władzę samodzielną, bo byłby to precedens od 1989 roku. Wówczas, jako trzecia siła, będziemy mogli cały czas wymagać od Prawa i Sprawiedliwości składania raportu z procesu realizacji obietnic wyborczych. Przypomnę również obietnicę 3 milionów mieszkań, bo rzeczywiście jest to poważny problem – powiedział muzyk.

Paweł Kukiz mówił także o aktywności jego komitetu wyborczego oraz zapowiedział, że podda pod głosowanie dwie ustawy: „deregulacyjną”, polegającą na zlikwidowaniu – jak ocenił – setek wzajemnie wykluczających się przepisów podatkowych oraz „antysitwową”.

Jak przypomniał, jego Ruch nie skorzystał z dotacji państwa na prowadzenie kampanii wyborczej.

Idziemy po nową konstytucję. Mamy w tej chwili czas na stworzenie struktur i solidne zorganizowanie się. Ten ruch na ukształtowanie się miał raptem dwa czy trzy miesiące. (…) Dwa miesiące – bez pieniędzy, bez struktur, przy totalnym hejcie ze strony systemu – tak z lewej, jak i z prawej strony. My jesteśmy tutaj jak wirus, ale wirus dobra – wirus, który idzie po to, by młodzi ludzie, ludzie w wieku moich dzieci, mogli swoje niewątpliwe talenty realizować w Polsce – dodał muzyk.

W ocenie Pawła Kukiza Polska szczególnie potrzebuje dziś zmian ustrojowych. „Dzisiejszy ustrój służy partiom politycznym, a od 26 lat mamy wybór między dżumą i cholerą” – powiedział.

Zadowolenia z wyników głosowania nie krył związany wcześniej z Ruchem Narodowym Robert Winnicki.

Kilkudziesięciu posłów Ruchu Kukiza, w tym również wielu posłów o poglądach narodowych, narodowo-katolickich będzie walczyć o to, żeby polska demokracja zaczęła służyć narodowi; żeby stała się narodową demokracją – podkreślił Robert Winnicki.

Jak ocenił prof. dr hab. Jacek Kurzępa, Ruch Kukiza wciąż pozostaje strukturą mało czytelną. „Nie za bardzo wiemy, kto w tym ruchu, jakimi sprawami chce się zająć” – mówił socjolog. „Najbliższa praca Sejmu pozwoli nam zdiagnozować, kto jest kim w partii Kukiza” – dodała dr Hanna Karp, medioznawca.

Jest to ugrupowanie do końca nierozpoznane. Ma oczywiście bardzo czytelnego lidera, ale jest to tylko jeden głos w Sejmie. (…) Pan Kukiz wspomniał, że poprze PiS w określonej sytuacji – kiedy będzie zwiększało prawa obywatela, a nie odwrotnie. Ja ze swojej strony powiedziałabym, że rzeczywiście w konstytucji, która jest już od 1997 roku, bardzo wiele rzeczy można byłoby naprawić, poprawić – wskazała dr Hanna Karp.

Prof. dr hab. Jacek Kurzępa i dr Hanna Karp byli gośćmi wieczoru wyborczego w Telewizji Trwam. ZOBACZ Według oficjalnych wyników ogłoszonych przez PKW wybory parlamentarne zakończyły się zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie znalazło się pięć ugrupowań: PiS, PO, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl