fot. pixabay.com

Nad Polskę nadciąga fala upałów

W najbliższych dniach miejscami temperatura sięgnie nawet 35 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydaje ostrzeżenia II stopnia m.in. dla zachodniej i wschodniej części kraju.

W takim czasie należy zadbać o zdrowie. Unikajmy długiego przebywania na słońcu, jeśli musimy wyjść, pamiętajmy o nakryciu głowy i lekkim, przewiewnym ubiorze.

Prace np. w ogrodzie najlepiej zostawić na godziny poranne i wieczór. Ostrożnie należy też korzystać z aktywności fizycznej, podczas której tracimy dużo wody z organizmu. O czym szczególnie należy pamiętać podczas gorących dni – mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

– Należy pamiętać o swoim zdrowiu, szczególnie osoby młodsze i starsze. Pamiętajmy, aby pić dużo wody, przynajmniej 2 litry dziennie. Nie wychodźmy na zewnątrz w momencie, gdy słońce jest najmocniejsze, czyli między godz. 11.00 a 17.00. W tych godzinach są najwyższe temperatury, przez co tracimy dużo wody, a to może być bardzo niebezpieczne. Osoby, które pracują na zewnątrz, muszą zadbać o odpowiedni ubiór, by chronić ciało przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Przegrzanie może spowodować osłabienie, a w ekstremalnych warunkach nawet zgon – wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

Upały sprawiają, że tłumy plażowiczów ruszają nad wodę, dlatego o ostrożność apelują także ratownicy.  Przypominają, że jesteśmy narażeni na szok termiczny. Zalecane jest tu więc stopniowe zanurzanie się w wodzie, co pozwoli m.in. uniknąć zasłabnięcia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl