fot. PAP/Jacek Turczyk

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

W piątek obchodziliśmy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. To szczególny dzień, w którym wspominamy wszystkich, którzy oddali swoje życie na służbie.

– Ci żołnierze byli wierni złożonej przysiędze. Oddali swoje życie za Polskę. Obowiązkiem państwa polskiego jest pamięć o nich, obowiązkiem jest wspieranie najbliższych, żołnierzy, którzy oddali życie – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Para prezydencka oraz minister obrony narodowej spotkali się z żołnierzami, weteranami i ich rodzinami oraz rodzinami poległych wojskowych. Prezydent złożył wszystkim życzenia i podzielił się opłatkiem.

– Chciałem was zapewnić, że będziemy czynić wszystko, żebyście mogli służyć najbezpieczniej, żebyście byli dobrze wyposażeni – podkreślił Andrzej Duda.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa obchodzony jest od 2015 roku. 21 grudnia 2011 roku w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Najmłodszy miał 22, a najstarszy – 33 lata. Od 1953 roku w operacjach zagranicznych zginęło 1200 polskich wojskowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj