W. Waszczykowski od dziś z wizytą w Grecji i na Cyprze

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski udaje się dziś z wizytą do Grecji i na Cypr. Będzie to pierwsza wizyta szefa MSZ w Atenach od czasu objęcia władzy przez Syrizę – mówi rzecznik MSZ Joanna Wajda. Tematami rozmów w Atenach i Nikozji będzie m.in. kryzys migracyjny.

W czwartek w Atenach szef resortu spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz będzie rozmawiać z szefem greckiego MSZ Nikosem Kotziasem.

„Będzie to pierwsza oficjalna wizyta szefa polskiej dyplomacji w Grecji po dojściu do władzy Syrizy Aleksisa Ciprasa, która rządzi od stycznia 2015 r.” – zaznacza rzecznik.

Według Joanny Wajdy celem wizyty ministra Waszczykowskiego jest przede wszystkim ożywienie dialogu politycznego oraz pogłębienie polsko-greckiej współpracy gospodarczej.

„W czasie wizyty w Atenach rozmowy będą dotyczyć również wyzwań, które musi podjąć w najbliższej przyszłości zjednoczona Europa, by nie stracić zaufania obywateli” – akcentuje rzecznik MSZ.

Szefowie dyplomacji mają przedstawić swoje stanowiska w sprawie kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz bezpieczeństwa w rejonie Morza Śródziemnego i całej Europie.

„Podczas tych spotkań omawiana będzie m.in. współpraca obu krajów w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Egejskim” – wskazała Joanna Wajda.

Misja NATO na Morzu Egejskim od marca monitoruje napływ uchodźców i wspiera walkę z przemytem ludzi.

Minister Witold Waszczykowski spotka się też w Atenach z Polonią.

Z kolei w piątek minister odbędzie spotkania w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadesem, przewodniczącym parlamentu Demetrisem Sylluriusem i ministrem spraw zagranicznych Joannisem Kasulidesem.

„Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Cypru przedyskutują stan stosunków dwustronnych, omówią możliwości rozwoju współpracy zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum Unii Europejskiej” – podkreśla JoannaWajda.

Następnie minister złoży wizytę w siedzibie sił pokojowych ONZ na Cyprze, gdzie spotka się ze specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ i szefową misji sił pokojowych ONZ na Cyprze (UNFICYP).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl