fot. flickr.com

„Najlepszym wyjściem dla Grecji jest wyjście ze strefy euro”

Najlepszym rozwiązaniem problemów Grecji byłoby wyjście tego kraju ze strefy euro i przeprowadzenie dewaluacji – ocenił niemiecki ekonomista, szef Instytutu Badań nad Gospodarką w Monachium Hans-Werner Sinn.

Wskazał, że dewaluacja oznaczałaby, że towary importowane byłyby droższe, a Grecy kupowaliby więcej od rodzimych producentów.

Wzrosłaby też dochody z turystyki, a po pewnym czasie do Grecji powróciłby prywatny kapitał, wyprowadzany teraz za granicę. Według Sinna „Grexit” – nie spowodowałby turbulencji na rynkach finansowych.

– Grexit nie byłby katastrofą. Dałby Grecji szansę na odbudowę miejsc pracy. W instytucie przeanalizowaliśmy sytuację 70. krajów, które ogłosiły upadłość a potem dewaluowały. Wszystkie te kraje, po dwóch trzech latach znów odnotowały wzrost gospodarczy. I tak by było w przypadku Grecji – powiedział  Hans-Werner Sinn.

W niedzielę kolejna runda rozmów zakończyła się bez porozumienia z powodu – jak poinformowała KE – rozbieżności „między planami władz Grecji a wymaganiami” stawianymi przez wierzyciel. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu ok. 1,6 mld euro, a latem – oddać 6 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj