fot. PAP/EPA.

Rząd grecki wprowadza od 3 stycznia dodatkowe obostrzenia epidemiczne

Władze Grecji zapowiedziały w poniedziałek, że od 3 stycznia obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia pandemiczne po tym, jak w kraju potwierdzono rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem, który wyniósł 9284 przypadków. Zmarło 66 kolejnych osób z COVID-19.

Minister zdrowia Grecji, Thanos Plewris, poinformował, że od 3 do 16 stycznia obowiązkowe będzie noszenie maseczek typu FFP2 we wszystkich miejscach publicznych, a w supermarketach i w transporcie publicznym konieczne będzie stosowanie podwójnych maseczek tego rodzaju.

O północy zamykane będą lokale rozrywkowe, a w godzinach wieczornych w takich miejscach przy jednym stoliku będzie mogło siedzieć nie więcej niż sześć osób.

„Jeśli stwierdzimy, że te środki nie są przestrzegane, zabronimy puszczania muzyki w miejscach rozrywki” – powiedział Thanos Plewris.

Limity wprowadzone zostaną także na trybunach stadionów piłkarskich, gdzie udostępnionych będzie jedynie 10 proc. miejsc.

W sektorze publicznym do 50 proc. zatrudnionych ma być objętych nakazem pracy zdalnej, a wizyty w domach opieki społecznej będą dozwolone tylko dla osób z ujemnym wynikiem testu PCR.

„Wariant Omikron jest teraz widoczny w całym kraju, zwłaszcza w Atenach, gdzie nastąpił znaczny wzrost zakażeń” – powiedział Thanos Plewris.

Dodał, że nowe ograniczenia wejdą w życie po Nowym Roku, bo wcześniej doprowadziłyby do zwiększenia liczby zakazanych zgromadzeń.

Minister zaapelował także do osób, które zamierzają obchodzić sylwestra, aby „chronili swoich bliskich” i unikali kontaktu, jeśli będą brać udział w publicznych zgromadzeniach.

Profesor mikrobiologii z Uniwersytetu Ateńskiego Atanasios Cakris oszacował w poniedziałek, że wariant Omikron odpowiada obecnie za prawie 70 proc. nowych zakażeń w Grecji.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl