Min. Błaszczak: 30 funkcjonariuszy SG pojedzie do Macedonii

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak poinformował w środę w Lubaniu (Dolnośląskie), że polski rząd zdecydował się wysłać 30-osobowy kontyngent Straży Granicznej do Macedonii.

„Zdecydowaliśmy o bardziej aktywnym uczestnictwie polskich funkcjonariuszy w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Za kilka dni do Macedonii wyjedzie 30-osobowy kontyngent Straży Granicznej” – zapowiedział Błaszczak w Lubaniu, gdzie oglądał szkolenie funkcjonariuszy z tego kontyngentu w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.

Szef MSWiA przypomniał niedzielne zapowiedzi, że Polska wyśle także 120-osobowy kontyngent do Grecji, gdzie będzie on działał w ramach Frontexu. „Jesteśmy gotowi pomóc w uszczelnianiu granicy zewnętrznej UE również w Grecji. W naszym kontyngencie będzie 60 strażników granicznych, 40 policjantów i 20 ekspertów z Urzędu ds. Cudzoziemców” – powiedział szef resortu.

Według ministra polskie służby graniczne działają bardzo profesjonalnie, a praca w ramach wyjazdowych kontyngentów pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe, które może się okazać potrzebne. „To jest wysiłek i wkład państwa polskiego, ale jestem przekonany, że to będzie procentować w waszej pracy zawodowej, jak również będzie korzystne dla Polski” – powiedział Błaszczak, zwracając się do funkcjonariuszy.

Jak ocenił szef MSWiA, pomysły pojawiające się w UE, by imigrantów rozdzielać pomiędzy kraje członkowskie „są złe, bo mogą się przyczyniać do jeszcze większej fali migracji”.

Dodał, że wysłanie polskich strażników do Macedonii to element obowiązku, jaki nasz kraj ma w ramach członkostwa w UE, ale ma służyć również obronie naszych granic.

Szef MSWiA zapowiedział, że Straż Graniczna jako formacja będzie w Polsce wspierana i rozwijana pod wieloma względami – m.in. sprzętowym, finansowym i osobowym. „Gdy rozmawiam z ministrami w krajach, w których zlikwidowano straż graniczną, to widać, że tam sytuacja nie jest dobra” – oświadczył minister Błaszczak.

30 strażników z Polski wyjedzie do Macedonii na początku maja. Ich misję zaplanowano na 6 tygodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl