R. Terlecki: Mam nadzieję, że sędziowie SN się opamiętają

Mam nadzieję, że sędziowie się opamiętają i będą się stosowali do prawa, a nie swoich korporacyjnych interesów – powiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. 

Wczoraj Sąd Najwyższy zapowiedział respektowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostały opublikowane przez rząd. Sędziowie przyjęli uchwałę, w której napisali, że ma to służyć jedności orzecznictwa sądów.

Rzecznik PiS-u Beata Mazurek uznała uchwałę za opinię „zespołu kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy”, a jego uchwały za „szerzenie anarchii w kraju”.

W odpowiedzi na to sprzeciw wyraziły dziś cztery stowarzyszenia sędziowskie. Głos w sprawie zabrał także szef klubu PiS Ryszard Terlecki. 

– To jest, powiedziałbym, takie potoczne określenie tego, z czym mamy do czynienia. A, niestety, mamy do czynienia z bardzo przykrym zdarzeniem i należą się słowa potępienia dla tego rodzaju działań politycznych sędziów, a także próby wywarcia, moim zdaniem, nacisków na środowisko sędziowskie, aby nie stosowało się do prawa, tylko do decyzji jakiegoś gremium, które uzurpuje sobie pozycję trzeciej izby parlamentu czy najwyższej władzy w Polsce. To jakiś nonsens prawny – komentował Ryszard Terlecki.  

Nowoczesna zapowiedziała z kolei, że złoży jutro wniosek do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej ws. wypowiedzi rzeczniczki PiS Beaty Mazurek.

RIRM

drukuj