A. Mularczyk: Wyrok TK wymaga pilnej interwencji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wymaga pilnej interwencji ustawodawcy; być może w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym, którą przedstawił Andrzej Duda – powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który w TK reprezentował wnioskodawców.

Po wyroku powiedział dziennikarzom, że być może powinno dojść do korekty prezydenckiego projektu w tym zakresie.

Ustawa o Sądzie Najwyższym, w zakresie dotyczącym regulaminu wyboru kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, jest częściowo niekonstytucyjna – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny z wniosku posłów PiS.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że TK nie ma możliwości badania powoływania I prezesa Sądu Najwyższego przez prezydenta – jako jego prerogatywy – ale Trybunał Stanu może badać okoliczności, które miały miejsce wcześniej.

Powołując się na słowa sędziego Mariusza Muszyńskiego z uzasadnienia orzeczenia, że kwestia ta może być badana przez Trybunał Stanu, Arkadiusz Mularczyk powiedział, że jego partia przeanalizuje to po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Nie chciał sprecyzować, kto ewentualnie mógłby odpowiadać przed Trybunałem Stanu w takiej sprawie. Dodał, że w Sądzie Najwyższym „są wybitni prawnicy, którzy powinni na tę kwestię zwrócić uwagę”.

Więcej na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o Sądzie Najwyższym można przeczytać [tutaj].

PAP/RIRM

drukuj