Niemcy: Wolfgang Schaeuble został przewodniczącym Bundestagu

Wolfgang Schaeuble został nowym przewodniczącym Bundestagu. Podczas inauguracyjnego posiedzenia parlamentu na kandydata klubu CDU/CSU głosowało we wtorek 501 deputowanych. Najbardziej doświadczony niemiecki polityk zasiada w Bundestagu nieprzerwanie od 1972 r.

Przeciwko jego kandydaturze było 173 parlamentarzystów, a 30 wstrzymało się od głosu. Brak poparcia dla chadeka sygnalizowała wcześniej Alternatywa dla Niemiec (AfD), która jest przeciwna polityce ratowania euro i pomocy finansowej dla Grecji.

75-letni polityk CDU zastąpił na stanowisku szefa Bundestagu swego partyjnego kolegę Norberta Lammerta, który kierował pracami parlamentu przez ostatnie 12 lat.

Wolfgang Schaeuble był od 2009 roku ministrem finansów, a wcześniej, w pierwszym rządzie kanclerz Angeli Merkel (2005-2009), kierował resortem spraw wewnętrznych.

Za kanclerza Helmuta Kohla był szefem urzędu kanclerskiego (1984-1989) i szefem MSW (1989-1991). Sprawując tę ostatnią funkcję, odegrał główną rolę w negocjacjach prowadzących do podpisania traktatu zjednoczeniowego Niemiec.

Przez dwa lata (1998-2000) kierował CDU, ale zrezygnował z tej funkcji na rzecz Angeli Merkel w związku z aferą dotyczącą nielegalnych funduszy partyjnych.

W październiku 1990 roku Wolfgang Schaeuble padł ofiarą zamachu. Uznany za psychicznie chorego napastnik oddał do niego dwa strzały podczas wiecu wyborczego. Od tego czasu częściowo sparaliżowany polityk porusza się na wózku inwalidzkim.

PAP/RIRM

drukuj