Niemieckie media: protokół z negocjacji Brexitu wpadł w ręce hakerów

W cyberataku na niemiecki MSZ hakerom udało się prawdopodobnie wykraść co najmniej sześć dokumentów, w tym protokół z negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz notatki o rozmowach UE z Ukrainą i Białorusią – twierdzi tygodnik „Spiegel”.

Kradzież była prawdopodobnie częścią cyberataku o zasięgu światowym, który dotknął też kraje w Skandynawii, Ameryce Południowej i byłe republiki sowieckie – pisze dpa powołując się na doniesienia medialne.

Według własnych informacji dpa za atakiem stoi rosyjska grupa hakerów „Snake” („Wąż”), której eksperci przypisują związki z rosyjskim wywiadem.

Z atakiem hakerskim nie miało nic wspólnego wyłączenie systemu dzielenia się danymi osób przybywających do kraju drogą lotniczą, o którym donosił wcześniej „Spiegel” – poinformowało tygodnik niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych. System znajduje się jeszcze w fazie prób – tłumaczy MSW.

Zgodnie z dyrektywą UE dotyczącą zwalczania terroryzmu, od maja linie lotnicze będą musiały przekazywać władzom państwowym dane osobowe o każdym pasażerze. Informacje te mają być przechowywane przez pięć lat, a państwa UE będą się nimi w razie potrzeby wymieniać – przypomina dpa.

PAP/RIRM

drukuj