Włochy: Spod Monte Cassino usunięto kontrowersyjną tablicę ku czci Niemców

W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku – poinformowały miejscowe media.

Tablica miała zostać odsłonięta w niedzielę, ale ceremonię tę odwołano po protestach i apelach lokalnych władz, przede wszystkim burmistrza miasta Carlo Marii D’Alessandro, a także stowarzyszenia włoskich partyzantów.

Lokalna prasa poinformowała, że tablicę przed tzw. Grotą Foltina u stóp wzgórza, gdzie znajdowała się kwatera dowódcy batalionu spadochroniarzy, kapitana (a po wojnie generała sił zbrojnych Austrii) Ferdinanda Foltina, ustawiono bez wymaganej zgody miejscowych władz.

Ich przedstawiciele wyrazili opinię, że inicjatywa ta stanowi obrazę dla pamięci o tragedii miasta i bohaterach walk o Monte Cassino.

Pomysłodawcą uczczenia spadochroniarzy było stowarzyszenie miejscowej branży hotelarskiej z rejonu wzgórza. Wyjaśniło, że gest ten będzie „ostrzeżeniem” i wyrazem „pamięci o ofiarach absurdu i przemocy wojny”, wszystkich – jak podkreślono – poległych tam cywilów i wojskowych.

Argumentacja ta została odrzucona, a burmistrz polecił odwołać uroczystość odsłonięcia tablicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl