Min. Sprawiedliwości planuje wprowadzenie mediacji dla małżonków przed rozwodem

Rozwodom mogą wkrótce zacząć towarzyszyć mediacje. Nad przepisami w tej sprawie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Resort chce, by małżonkowie w trakcie miesięcznych mediacji porozumieli się co do wysokości alimentów oraz kwestii opieki nad dziećmi. Postępowanie informacyjne z udziałem mediatora ma być bezpłatne i dotyczyć jedynie rodzin z dziećmi. Pomysł pozytywnie ocenia poseł PiS Bartłomiej Wróblewski z sejmowej komisji sprawiedliwości.

Uważam, że mediacja w ogóle jest ważnym instrumentem, który przez wiele lat był zaniedbywany. W Polsce jest zbyt wiele sporów i trzeba szukać sposobu, żeby je łagodzić. Mediacja jest taką formą rozwiązania sporu, który przebiega w sposób możliwy do przyjęcia dla wszystkich uczestników sporu. Szczególnie jest to ważne w przypadku rozwodu. Po pierwsze, dlatego że mediacja daje szansę na to, że jednak małżonkowie się pogodzą i do rozwodu nie dojdzie, a gdyby do rozwodu miało dojść, to przynajmniej chodzi o to, żeby możliwie bezkonfliktowo uzgodnić takie sprawy, które później często budzą olbrzymie kontrowersje. Chodzi szczególnie o wychowanie dzieci, ale również o sprawy majątkowe i inne – zwraca uwagę Bartłomiej Wróblewski.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprzecza, by wspomniane mediacje miały być przymusowe.

– Nie jest prawdą, że Ministerstwo Sprawiedliwości „chce przymusowej mediacji przy rozwodach”. Postępowanie informacyjne, które ma poprzedzać sprawy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi, nie nakłada na małżonków obowiązku podjęcia mediacji – wyjaśnia resort w komunikacie.

W ubiegłym roku resort sprawiedliwości przygotował zmiany w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego. Bezpośrednio po wejściu w życie nowych przepisów liczba osób uchylających się od zobowiązań, które trafiły do Krajowego Rejestru Dłużników, spadła prawie czterokrotnie – z 2500 do 650. Jednocześnie ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła aż o 116 proc.

RIRM

drukuj