fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Z. Ziobro: W sprawie b. ministra transportu udało się przekonać ważnego świadka do współpracy

Udało się przekonać jednego z kluczowych świadków mających wiedzę o działalności b. ministra transportu Sławomira N. do współpracy z prokuraturą. Te nowe ustalenia, gdy pełnił on urząd ważnego ministra u boku Donalda Tuska, ujrzą światło dzienne i znajdą swój wyraz w działaniach prokuratury – powiedział minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

„W tej sprawie pojawiają się też wątki korupcyjne innych osób związanych z bliskim kierownictwem Platformy Obywatelskiej i rozumiem też zatroskanie i niechęć niektórych polityków PO do prokuratury i do służb, które są zaangażowane w wyjaśnienie tej afery” – mówił Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej.

Jak zaznaczył, odnosząc się do b. ministra transportu, „smutne to, ale niestety prawdziwe, że tacy wysoko oceniani przez Donalda Tuska jego współpracownicy powodują tak wielki wstyd dla Polski, który będzie związany z ujawnieniem kolejnych materiałów dowodowych, jakie prokuratura poczyniła w tej sprawie”.

„Pan Sławomir Nowak, który miał nieść na Ukrainę polską pomoc, polskie wsparcie, też i pokazywać europejskie standardy w obszarze moralności i etyki w życiu publicznym, pokazał coś zgoła niestety innego. Niestety nie możemy być dumni z wkładu ministra Nowaka w budowanie nie tylko dróg i autostrad, ale też i standardów etyki, elementarnej uczciwości w życiu publicznym” – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Jak zaznaczył „prawdą jest, że prokuratura łącznie z CBA i też organami prokuratury, i odpowiedniej służby Ukrainy, pozyskała wiele dowodów wskazujących na udział w przestępczym procederze Sławomira N., niegdyś jakże wpływowego i bliskiego, jednego z najbliższych współpracowników premiera Tuska”.

„Pozwoliłem sobie sięgnąć po jeden z wielu cytatów, wypowiedzi pana premiera na temat swojego współpracownika Sławomira N. Zacytuję te słowa, panowie znali się doskonale, ta wiedza była chyba niezwykle przenikliwa. Posłuchajmy słów Tuska: <<bardzo wysoko oceniam pracę ministra Nowaka i wysoko oceniam jego morale, jego dotychczasową postawę>>” – mówił min. Zbigniew Ziobro.

Jak dodał – „cóż, pan Donald Tusk będzie się musiał zmierzyć w swoim czasie z ustaleniami dowodowymi śledztwa, które nadzoruje Prokuratura Krajowa, a prowadzi prokuratura regionalna”.

Zbigniew Ziobro poinformował, że dzięki profesjonalnemu prowadzeniu tego postępowania w prokuraturze regionalnej i zaangażowaniu prokuratora prowadzącego śledztwo „udało się przekonać temu prokuratorowi jednego z bardzo ważnych, kluczowych świadków, mających ogromną wiedzę na temat całej działalności Sławomira N., do bardzo intensywnej współpracy z polską prokuraturą”.

„Efektem tego dowiadujemy się niezwykle smutnych kolejnych historii związanych z działalności Sławomira N. nie tylko w okresie, gdy pełnił funkcję szefa instytucji odpowiedzialnej za budowę dróg i autostrad na Ukrainie” – powiedział Prokurator Generalny.

Jak podkreślił, „jedno jest pewne, że ustalenia, które prokuratura poczyniła, te nowe ustalenia też z okresu działalności Sławomira Nowaka, gdy pełnił on urząd ważnego ministra u boku Donalda Tuska, ujrzą światło dzienne i znajdą swój wyraz w dalszych działaniach procesowych prokuratury poprzez uzupełnienie stawianych zarzutów panu Nowakowi, jak również w przyszłości poprzez skierowanie aktu oskarżenia do sądu”.

Były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Został aresztowany.

Wraz z Nowakiem zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P. Na początku sierpnia doszło do zatrzymania czwartej osoby związanej ze sprawą – Aleksandra D.

PAP

drukuj