Z. Ziobro: sprawność prokuratury została przywrócona

Cofnięcie zmian procedury karnej z 2015 r., przywrócenie sprawności prokuratury, zakaz odbierania przez sądy dzieci z powodu biedy – te zmiany wymienił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji podsumowującej rok rządu Beaty Szydło.

Minister zaznaczył, że zadaniem kierowanego przez niego resortu było „przywrócenie sprawności działania” prokuratury.

„Tak się stało; wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań. Prokuratura jest już narzędziem realizacji polityki bezpieczeństwa państwa i przywracania praworządności w wielu obszarach” – powiedział szef resortu.

Jako przykłady podał m.in. sprawę reprywatyzacji w Warszawie i zabójstwa Jolanty Brzeskiej, która – jak podkreślał – stała się ikoną tych wszystkich, m.in. lokatorów, którzy domagali się sprawiedliwości.

„Śledztwo, które miałem okazję ocenić (ws. śmierci Jolanty Brzeskiej – PAP) (…) było prowadzone skrajnie niechlujnie, nieodpowiedzialnie” – zaznaczył prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro dodał, że to śledztwo jest obecnie prowadzone przez profesjonalny zespół prokuratorów i policjantów.

„Ale też toczy się śledztwo wobec tych prokuratorów, którzy w sposób tak bezduszny i nieodpowiedzialny, niefrasobliwy wywiązywali się ze swojej roli i pozwolili przestępcom, mordercom uciec od odpowiedzialności za to straszne zabójstwo, spalenie żywcem dzielnej i odważnej kobiety, która potrafiła upominać się o sprawiedliwość” – mówił minister sprawiedliwości.

Prokurator generalny przypomniał, że przygotowana została m.in. ustawa o Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Komisja, jako organ administracji, będzie wyjaśniać stan prawny warszawskich kamienic i weryfikować decyzje administracyjne, ale nie wyroki sądów. Będzie mogła m.in. uchylić decyzję reprywatyzacyjną.

„Pozwoli szybką ścieżką odzyskiwać to, co zostało w sposób brutalny ukradzione i zrabowane, przywracać elementarną sprawiedliwość” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Mówił także o przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisach wymierzonych w lichwę.

„Polska przestanie być wyspą bez jakichkolwiek zahamowań dla wszelkich cwaniaków i firm, które za skromne pożyczki wyłudzają później pieniądze od polskich rodzin. Przygotowaliśmy też zmiany ustawy o komornikach, która jeszcze bardziej zwiększy nadzór nad działaniem komorników. Ta instytucja jest potrzebna dla sprawnego funkcjonowania państwa, ale potrzebny jest też dobry i sprawny nadzór nad nią, aby nie działa się krzywda” – oznajmił minister.

Zbigniew Ziobro podkreślał też, że zrealizowano obietnicę zakazu odbierania dzieci z powodu biedy.

„Zrobiliśmy to – można było; nie ma już takich przypadków, prawo zostało uchwalone, pilnujemy interesu polskich dzieci i będziemy też gwarantować wsparcie dla takich rodzin” – mówił polityk Solidarnej Polski.

Minister przypomniał, że PiS, Solidarna Polska i Zjednoczona Prawica zobowiązały się, że dokonają realnej zmiany w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Sprecyzował, iż chodziło „o przywrócenie sprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości, wzmacnianie poczucie bezpieczeństwa Polaków”. Jak mówił, chodziło też o to, by Polacy nie myśleli „o państwie jako państwie teoretycznym”, ale widzieli „realne działanie państwa w praktyce tam, gdzie dzieje się krzywda i tam, gdzie państwo powinno stanąć w obronie słabszych”.


PAP/RIRM

drukuj