fot. facebook.com

Podlaskie: przewodniczący sejmiku wystąpił z klubu PiS, ale dalej popiera zarząd województwa

Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski wystąpił z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości – będzie niezrzeszonym radnym Prawicy Rzeczpospolitej, jednak dalej będzie popierał zarząd województwa, który tworzy Porozumienie Prawicy.

Marszałek województwa Artur Kosicki zapewnia w rozmowie z PAP, że nie ma w związku z tym tematu zmiany na stanowisku przewodniczącego sejmiku.

Przewodniczący Bogusław Dębski, w złożonym krótkim oświadczeniu, które zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej samorządu województwa podlaskiego poprosił jednocześnie, by zamieszczono przy jego nazwisku w dokumentach dotyczących sejmiku, że „jest członkiem Prawicy Rzeczpospolitej wybranym do sejmiku z listy PiS”- poinformowała PAP dyrektor biura sejmiku Bogumiła Karniewicz.

„Ponadto oświadczam, że popieram obecny zarząd województwa” – dodał w oświadczeniu przewodniczący Dębski. Do biura sejmiku oświadczenie wpłynęło 3 czerwca – można przeczytać w dokumencie.

Formalnie, w klubie PiS w podlaskim sejmiku, jest po tej zmianie 15 radnych (w tym dwoje radnych z Porozumienia Jarosława Gowina i jedna radna z Solidarnej Polski). W opozycji, w klubie Koalicji Obywatelskiej 9 radnych, w klubie PSL – pięciu radnych. Radny Dębski jest już zapisany jako niezrzeszony.

Pytany we wtorek przez PAP o tę zmianę w klubie PiS marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) powiedział, że „nie ma tematu” zmiany na stanowisku przewodniczącego sejmiku. O Bogusławie Dębskim powiedział, że nie słyszał, by w związku z jego oświadczeniem „był problem” związany z przewodniczącym.

Marszałek przypomniał, że „była duża lista prawicy” w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego.

„Startowały z listy PiS osoby, które do PiS nie należą, także nie widzimy takiego problemu (konieczności zmiany przewodniczącego – PAP) na dzień dzisiejszy” – powiedział Kosicki.

„Wręcz odwrotnie. Dotarliśmy się wszyscy w szesnastu (radnych – PAP)” – powiedział Kosicki. Zaznaczył, że radny Dębski podjął decyzję o wystąpieniu z klubu PiS po rozmowach ze swoim środowiskiem politycznym, z którego się wywodzi.

„My to szanujemy. Zadeklarował oczywiście pełne wsparcie i współpracę, także dla nas oprócz tego, że matematyczny punkt się zmienia (…), że jest jeden radny w klubie mniej, ale koalicja dalej cała jest i dalej działa” – podkreślił marszałek Kosicki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl