Surowe kary więzienia dla skorumpowanych prokuratorów i sędziów

W środowym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości podano, że trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków przekupstwa – pozwolić na surowe karanie sprawców.

Co najmniej trzy lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, groziłoby prokuratorom i sędziom, którym udowodniono by przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wykonanie czynności służbowej – podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

„W myśl przygotowywanych zmian prokuratorom i sędziom, którym udowodniono przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wykonanie czynności służbowej, groziłaby kara co najmniej trzech lat więzienia” – dodano.

Konsekwencją takiego rozwiązania – w przypadku korupcji prokuratorów i sędziów – będzie zasada bezwzględnego orzekania kary pozbawienia wolności, a nie w zawieszeniu.

Po zakończeniu prac w MS projekt ma trafić do konsultacji międzyresortowych, zostanie także przedstawiony w środowisku prawniczym – zapowiedział resort.

„Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę” – podkreślił minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w komunikacie MS.

Nowa ustawa o prokuraturze, która weszła w życie w marcu br., ustanowiła m.in. powołanie na poziomie Prokuratury Krajowej Wydziału Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach „najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów”.

 

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl