Ks. kard. S. Dziwisz: Ks. abp Zimowski był zakochany w Kościele i Polsce

Ks. abp Zygmunt Zimowski był zakochany w Kościele, ale jednocześnie był gorącym patriotą – wspomina zmarłego ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Ks. abp Zygmunt Zimowski zmarł dziś w nocy w wieku 67 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową.

Duchowny był bliskim współpracownikiem trzech papieży. W 2009 r. Ojciec św. Benedykt XVI powołał go na przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Tej posłudze był oddany – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Muszę powiedzieć, że był on zakochany w Kościele, ale równocześnie był gorącym patriotą. Kochał Polskę i służył tej Polsce, jako biskup radomski, a potem gdzie był w Rzymie, a wcześniej jeszcze zajmując się duszpasterstwem polonijnym. Potem, jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia, wspierał nasze rozmaite szpitale. Podczas naszego ostatniego spotkania był bardzo wykończony chorobą. Nie rozmawialiśmy o tym, że wróci do zdrowia, bo widać było, że miał on świadomość odchodzenia. Na końcu wypowiedział tylko jedno zdanie; „zawierzam wszystko Maryi. Amen. Amen. Amen” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Depeszę kondolencyjną po śmierci ks. abp. Zygmunta Zimowskiego wystosował Ojciec św. Franciszek. Papież zapewnił o swej modlitwie i duchowym udziale w żałobie.

Ks. abp Zygmunt Zimowski w 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***

Uroczystości pogrzebowe ks. abp. Zygmunta Zimowskiego odbędą się we wtorek, 19 lipca. Msza święta celebrowana będzie o godzinie 11.00 w kościele katedralnym w Radomiu.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl