Komisja Wenecka analizuje nowelizacje ustawy o TK

Komisja Wenecka pracuje nad kwestiami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia gotowa będzie wstępna opinia Komisji na temat nowej ustawy o TK.

Ustawa oparta na propozycji Prawa i Sprawiedliwości została uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Teraz zajmie się nią Senat.

Zaskakujący jest pośpiech Komisji Weneckiej ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ponieważ prace nad nią ciągle trwają – podkreślił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego nowa ustawa odpowiada na wiele zaleceń Komisji Weneckiej z jej opinii.

Do sytuacji odniósł się również podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

– Komisja Wenecka jest powoływana przez Radę Europy. W Radzie Europy są takie państwa jak Rosja, a my jesteśmy niepodległym państwem. Parlament ma prawo i obowiązek, żeby kształtować porządek prawny w Polsce – powiedział minister Błaszczak.

Także konstytucjonalista dr Marek Dobrowolski zwrócił uwagę, że tak szybkie tempo prac w Komisji Weneckiej jest nieuzasadnione.

– W takiej sytuacji wydawanie opinii jest przedwczesne. Należałoby poczekać na zakończenie procesu legislacyjnego i wtedy ewentualnie Komisja Wenecka mogłaby zastanawiać się nad treścią ustawy. Byłaby to już treść ostateczna – wskazał dr Marek Dobrowolski.

Rzecznik Rady Europy poinformował, że eksperci Komisji Weneckiej czekają na tłumaczenie tekstu ustawy. Akcentował jednak, że na początku przyszłego tygodnia ma być gotowa wstępna opinia Komisji dotycząca nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl