fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Francji rozmawiali m.in. o reformie sądownictwa

Sytuacja związana z reformą sądownictwa po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego była jednym z tematów jego środowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Według Krzysztofa Szczerskiego rozmowa „znacznie się przedłużyła” i trwała prawie godzinę.

Na prośbę prezydenta Macrona, prezydent Duda przedstawił sytuację związaną z reformą sądownictwa po swojej decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym oraz przedstawił plany prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Jednocześnie prezydent Polski odniósł się krytycznie do działań Komisji Europejskiej w tym obszarze jako nieodzwierciedlających rzeczywistego stanu rzeczy” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, prezydenci omówili także obecny stan przetargów związanych z modernizacją polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach.

Rozmówcy uznali, że wartościowe byłyby w tej sprawie stałe konsultacje obu państw, aby uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Francji.

Prezydenci uzgodnili, że będą utrzymywać stały kontakt i umówili się na kolejną rozmowę na początku września” – poinformował szef prezydenckiego gabinetu.

PAP/RIRM

drukuj