fot. twitter.com

Sąd: T. Lis musi przeprosić K. Pawłowicz – wyrok prawomocny

Tomasz Lis musi przeprosić prof. Krystynę Pawłowicz i wypłacić jej zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł za tekst „Bulterierka Prezesa”, który ukazał się w kwietniu 2016 r. w Newsweek Polska. Posłanka PiS nazwana w nim została m.in. „psem gończym” Jarosława Kaczyńskiego.

Wyrok jest prawomocny.

Wyrok w tej sprawie zapadł zaocznie, w połowie czerwca. Jak poinformowała PAP sekcja prasowa warszawskiego Sądu Okręgowego już się uprawomocnił.

Sąd w wyroku zobowiązał Tomasz Lisa do opublikowania na stronie Newsweek Polska oświadczenia z przeprosinami i z wyrażeniem głębokiego ubolewania „z powodu bezpodstawnego naruszenia dóbr osobistych” posłanki oraz „wprowadzenia czytelników w błąd”.

Zasądził też od naczelnego tygodnika 40 tys. zł. zadośćuczynienia na rzecz Krystyny Pawłowicz.

Chodzi o tekst, który ukazał się w Newsweeku 18 kwietnia 2016 r. prof. Krystyna Pawłowicz została w nim przedstawiona jako „bezgranicznie wpatrzona” w prezesa PiS.

„Jest psem gończym Kaczyńskiego. On ją spuszcza z łańcucha, ona warczy, szczeka i gryzie. Potem prezes mówi +siad+, +do budy+. A ona kładzie po sobie uszy i wykonuje polecenia” – napisano w tekście.

W artykule nawiązano też do prywatnych relacji posłanki z młodzieńczych lat.

Prof. Krystyna Pawłowicz tuż po tej publikacji mówiła w rozmowie z „Super Expressem”: „Już w przeszłości +Newsweek+ w ramach uprawianego przemysłu pogardy poświęcał mi swoją kłamliwą uwagę. Ukazywały się na mój temat paszkwile, ale wtedy wszyscy mi mówili, żeby sprawą się nie zajmować, zgodnie z powiedzeniem, żeby g. nie ruszać. Ale kiedy ostatnio napisano mój obelżywy życiorys, przyprawiono mi gębę, przyrównano do zwierząt, postanowiłam zareagować”.

Dodała, że w tekście są zamieszczone „kłamliwe historie” i „zmyślone fragmenty dotyczące jej osobistych spraw”.

PAP/RIRM

drukuj