Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opowiedział się za dziką reprywatyzacją
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ulicy Nabielaka 9. Oburzenia nie kryją członkowie komisji oraz córka tragicznie zmarłej lokatorki kamienicy Jolanty Brzeskiej. Komisja reprywatyzacyjna złoży skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Kamienica przy ulicy Nabielaka 9 to symbol tragedii wielu mieszkańców Warszawy. Nieruchomość razem z lokatorami sprzedana została w 2006 r. za ok. 1,5 tys. zł. m.in. handlarzowi roszczeń Markowi M. Mieszkańców nękano próbami włamań. Próbowano zmusić do wyprowadzki. To tu mieszkała zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach działaczka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska – mówiła jej córka Magda Brzeska.
– Ona próbowała gdziekolwiek się udawać i nikt jej nie pomagał. Po śmierci mojej mamy powstała komisja – powiedziała Magda Brzeska.
Komisja weryfikacyjna decyzję reprywatyzacją Warszawy uchyliła w grudniu 2017 roku. Jednak skargę na tę decyzję złożyły władze Warszawy i Marek M. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji. Córka Jolanty Brzeskiej Magda Brzeska opuściła salę w trakcie odczytywania wyroku, co wywołało śmiech sędziego Dariusza Pirogowicza.
Wyrok zaskoczył Magdę Brzeską.
– Ja wyszłam prawdę mówiąc. Mam nadzieję, że sędziowie będą mogli spojrzeć sobie w oczy wydając taki wyrok. Jest mi bardzo przykro, że taki wyrok zapadł – stwierdziła.
Takie zachowanie nie przystoi sędziemu – oznajmił prof. Jakub Stelina.
– Sposób komunikacji tego rozstrzygnięcia, uzasadnienia tego rozstrzygnięcia też jest tutaj istotny i kluczowy, i na to sądy powinny zwracać uwagę – mówił prof. Jakub Stelina.
Sąd tłumaczył, że komisja weryfikacyjna zgodnie z prawem nie mogła uchylać praw przynależnych do budynku, więc decyzja komisji jest wadliwa. Ustawa o komisji reprywatyzacyjnej nie może obejmować wydarzeń przed jej uchwaleniem.
To nieprawda – zaakcentował poseł PiS Jan Mosiński z komisji reprywatyzacyjnej.
– Sąd podszedł do tego tak z marszu, zapewne nie zapoznając się z ustawą o komisji weryfikacyjnej. My oczywiście po otrzymaniu uzasadnienia pisemnego do wyroku, będziemy chcieli to przeanalizować na posiedzeniu niejawnym komisji weryfikacyjnej – oznajmił.
Ten wyrok to element walki politycznej – podkreślił europoseł Patryk Jaki, były przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej.
– Sędziowie niestety po raz kolejny stanęli po stronie mafii reprywatyzacyjnej razem z warszawskim ratuszem – powiedział europoseł.
Patryk Jaki zapowiedział złożenie wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. Obecny przewodniczący komisji Sebastian Kaleta zauważył, że wczoraj WSA uchylił trzy decyzje, także ws. ulic Mokotowskiej 40 i Skaryszewskiej 11. Będzie odpowiedź komisji.
– Czuje się w obowiązku złożyć skargi kasacyjne w tych sprawach – podsumował Sebastian Kaleta.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny.
TV Trwam News