fot. PAP/Rafał Guz

Zarzuty wobec prezesa NIK

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie przeciwko Marianowi Banasowi, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Tadeusz Dziuba, wiceprezes NIK.

Zarzuty wobec Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, wystosował wiceprezes tej instytucji Tadeusz Dziuba. Nieoficjalnie zarzucił Marianowi Banasiowi, że miał powoływać doradców społecznych, którzy otrzymali dostęp do informacji objętych tajemnicą kontrolerską niezgodnie z prawem. Jednym z takich doradców ma być syn prezesa NIK, na którym ciążą zarzuty karne.

W poniedziałek połączone Komisje Kontroli Państwowej i Spraw Zagranicznych przepytywały delegację Izby, która w grudniu 2021 roku, w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, udała się na Białoruś, by współpracować z tamtejszym Najwyższym Organem Kontroli. Na czele delegacji stał syn Mariana Banasia.

– Ta wizyta była działaniem wbrew interesom państwa polskiego, była w tym kontekście – w moim przekonaniu – zdradą interesów Polski. Komitet Kontroli Państwowej nie jest instytucją niezależną, taką jak NIK. Jest on częścią aparatu represji państwa białoruskiego – ocenił Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Prezes NIK odpierał zarzuty.

– To wyłącznie kwestie polityczne determinują działania przewodniczących połączonych komisji, którzy zgodnie realizują scenariusz politycznego ataku na mnie i kontrolerów NIK – powiedział Marian Banaś.

Podczas posiedzenia komisji okazało się, że wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba i Małgorzata Motylow nie wiedzieli o planowanej delegacji. Sam Tadeusz Dziuba publicznie krytykował wizytę Izby na Białorusi, za co prezes NIK Marian Banaś chce jego dymisji.

– Pan Tadeusz Dziuba dopuścił się nieuzasadnionej krytyki prezesa NIK, wykorzystując pretekst roboczej współpracy pomiędzy najwyższymi organami kontroli Polski i Białorusi – poinformował prezes NIK.

Sejmowa Komisja ds. Kontroli państwowej odrzuciła wniosek Mariana Banasia, a wczoraj Tadeusz Dziuba złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie prezesa NIK. Według nieoficjalnych informacji, w zawiadomieniu Tadeusz Dziuba miał zarzucać prezesowi Marianowi Banasiowi, że nie przeprowadza konkursów na stanowiska dyrektorskie, naruszając tym samym ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli. Jednocześnie część osób zajmujących kierownicze stanowiska ma nie spełniać wymaganych kompetencji, takich jak staż pracy i doświadczenie.

Wczoraj odbyło się także posiedzenie sejmowej Komisji Regulaminowej oraz Komisji Spraw Poselskich i Immunitetowych. Komisja głosowała nad uchyleniem immunitetu prezesowi NIK. Śledczy chcą postawić Marianowi Banasiowi kilkanaście zarzutów, m.in. podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl