fot. flickr.com/MON

Prof. Głębocki: Warszawski szczyt NATO to olbrzymi sukces

Warszawski szczyt NATO to olbrzymi sukces; opozycja traktuje to jako złą wiadomość – powiedział prof. Konrad Głębocki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja polityk skomentował niedawne spotkanie przywódców państw Sojuszu.

W rozmowie z prowadzącym audycję o. Piotrem Dettlaffem CSsR, profesor zwrócił uwagę, że Sekretarz Generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg chwalił przygotowanie szczytu. Opozycji bardzo trudno to znieść – ocenił poseł Głębocki.

Myślę, że opozycji w Polsce bardzo trudno znieść to, że szczyt NATO to olbrzymi sukces (…). Ten szczy był świetnie przygotowany, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wyśmienicie przygotowany szczyt, i nawet użył takiego określenia, że był to „najlepiej” przygotowany szczyt ze wszystkich do tej pory. Opozycja traktuje to, niestety, jako złą wiadomość, choć powinna się z tego cieszyć – powiedział profesor.

Poseł PiS, odchodząc od spraw organizacyjnych, zwrócił uwagę na istotne następstwa polityczne Szczytu.

Najważniejsze są efekty w zakresie bezpieczeństwa Polski. Od tej pory, już wkrótce, będą w Polsce i w krajach bałtyckich rozmieszczone bataliony wielonarodowe. I będą to po raz pierwszy grupy bojowe. To ma olbrzymie znaczenie. W Polsce batalionem będą kierowali amerykanie i myślę, że to też podkreśla w sposób jednoznaczny bardzo ścisłe relacje, jakie wiążą Polskę i Stany Zjednoczone – mówił polityk.

Prof. Konrad Głębocki podkreślił, że nawet kilka tysięcy żołnierzy sił NATO (zwłaszcza amerykańskich) jest dla Polski bardzo istotne. To siły bojowe, które w razie jakiegokolwiek zagrożenia od razu zostałyby użyte – wskazał poseł. Jak dodał, „za tymi siłami stoi cała potęga NATO”.

Można powiedzieć, że szczyt w sposób jednoznaczny zwiększa nasze bezpieczeństwo i zgadzam się z panem ministrem Waszczykowskim, który stwierdził, że od tego momentu stajemy się pełnoprawnymi członkami NATO i nie ma wątpliwości, że artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego w razie zagrożenia Polski czy państw bałtyckich zostanie w całej rozciągłości zrealizowany – zaznaczył profesor.

Polityk wskazał, że stabilność i bezpieczeństwo – które ma gwarantować obecność sił NATO – wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania państwa, jak np. bezpieczeństwo gospodarcze.

Jak podkreślił poseł Głębocki, dobre efekty warszawskiego szczytu są następstwem konkretnych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Sądzę, że poprzednia ekipa, która nie dbała o interesy polskie, tylko o własne, takiego sukcesu negocjacyjnego by nie osiągnęła. Wiemy jak przez wiele lat poprzednia ekipa mówiła tylko o siłach obrony terytorialnej, ale żadne konkretne fakty nie nastąpiły – ocenił profesor.

Cała audycja do odsłuchania [tutaj]

RIRM

drukuj