Jest zawiadomienie do prokuratury ws. sprzedaży Ruchu i Presspubliki

Ministerstwo Skarbu Państwa skierowało do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie sprzedaży akcji spółek Presspublica i Ruch.

Podejrzenie dotyczy „powstania znacznej szkody majątkowej” oraz wiąże się z zaniżoną wyceną udziałów spółek.

W przypadku spółki Presspublica, która jest wydawcą m.in. dziennika „Rzeczpospolita”, ministerstwo szacuje tę szkodę na ponad 5,5 mln zł, a w przypadku Ruchu – 29 mln zł.

Poseł PiS-u Maks Kraczkowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, zwraca uwagę, że w Polsce mamy kilka problemów dotyczących zarządzania majątkiem publicznym.

– Brak szerszej koncepcji, niż tylko koncepcja prostej sprzedaży i to często poniżej ceny rynkowej składników majątku publicznego, brak szerszej wizji wykorzystania majątku publicznego w taki sposób, żeby np. rozwijać polską prasę, w ogóle sektor polskich mediów i po wtóre, co kilka lat dowiadujemy się o tym, że przy dużych transakcjach prywatyzacyjnych wprowadzono w bardzo pośpieszny i nieuporządkowany sposób wszystkie procedury związane z wyceną i sprzedażą samych składników – mówi poseł Maks Kraczkowski.     

MSP zapowiedziało, że będą kolejne zawiadomienia do prokuratury ws. innych prywatyzacji.

RIRM

drukuj