Prokuratura zbada sprawę kradzieży w Kancelarii Prezydenta

Jest śledztwo ws. kradzieży czterech przedmiotów z Kancelarii Prezydenta RP. Wszczęła je Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia Kancelarii Prezydenta RP – informuje w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak.

– W tym zawiadomieniu wskazano, iż od ostatniego spisu inwentarza zaginęły cztery przedmioty – dwa obrazy olejne: jeden pod tytułem „Gęsiarka”, drugi „Bydło na pastwisku”; miniwieża, jak również rzeźba mosiężna przedstawiająca rycerza. Wobec powyższego zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa kradzieży. Należało wszcząć śledztwo i przeprowadzić w tym zakresie postępowanie dowodowe – podkreślił prokurator Przemysław Nowak.

Jak dodał rzecznik, prokuratura zamierza przesłuchać osobę zawiadamiającą o śledztwie oraz osoby, które korzystały z pomieszczeń, w których znajdowały się zaginione przedmioty.

We wrześniu Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, szefowa biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudy, mówiła, że o zgłoszeniu sprawy decydowano w związku z informacjami dotyczącymi pojawienia się na jednym z portali aukcyjnych obrazu zbliżonego do brakującego dzieła „Gęsiarka”.

RIRM

drukuj