MON: w Polsce powstaną bazy amerykańskiego sprzętu wojskowego

W Polsce zostaną rozmieszczone bazy amerykańskiego sprzętu wojskowego – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Polska i USA podpisały porozumienie ws. lokalizacji sprzętu, także ciężkiego. Szczegóły mają zostać dopiero ustalone.

Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Rozmieszczenie sprzętu w Polsce nastąpi w połowie 2016 r.

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział, że Polska skorzysta ze środków z wartej miliard dolarów Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia, ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę w Warszawie w ubiegłym roku. Porozumienie ma otworzyć drogę do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej czeka z ostateczną oceną porozumienia do czasu przedstawienia pełnych informacji na jego temat.

Poczekałbym na analizę i opinię na ten temat do czasu, aż będziemy oficjalnie i definitywnie wiedzieli, jak te bazy mają wyglądać – co w tych miejscach będzie przechowywane. Jeśli się to okaże prawdą, to jest to oczywiście bardzo dobra decyzja. Musimy zabiegać o każdą obecność naszych sojuszników na naszym terytorium, a przede wszystkim o obecność Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone to nasz najważniejszy sojusznik. To dobrze, że ten rząd na końcu swojej działalności powrócił do gotowości ściślejszej współpracy ze stanami zjednoczonymi, bo przez wiele lat dla rządu PO stany zjednoczone nie były najważniejszym sojusznikiem w NATO – powiedział poseł Michał Jach.

Według amerykańskiej prasy do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi i inne wozy pancerne dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii – miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl