fot. KAS

IAS Warszawa: w ubiegłym roku na Mazowszu wykryto 1,8 tys. nielegalnych automatów do gier

W ubiegłym roku na Mazowszu wykryto prawie 1,8 tys. nielegalnych automatów do gier, w styczniu br. zatrzymano 145 automatów – informuje rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. KAS prowadzi akcję edukacyjną „Hazard? Nie, dziękuję”.

Zgodnie z komunikatem, mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w 2019 r. wykryła 1787 nielegalnych automatów do gier o wartości ponad 21 mln zł. Natomiast w styczniu br. KAS przeprowadziła 35 kontroli na terenie Mińska Mazowieckiego, Wołomina, Otwocka i Warszawy, gdzie zabezpieczono 145 automatów do nielegalnych gier hazardowych.

„Zamknięte +kasyna+, zlokalizowane w miejscach ogólnodostępnych, działały pod fikcyjnymi nazwami świadczonych usług” – podano.

W jednym z nielegalnych lokali funkcjonariusze zatrzymali pięciu mężczyzn. Jeden z nich był opiekunem lokalu, pozostali prowadzili gry na automatach. W trakcie przeszukania zabezpieczono 9 automatów o wartości rynkowej ponad 100 tys. zł, gotówkę i dokumentację związaną z prowadzoną działalnością. Zabezpieczono też zdjęcia funkcjonariuszy KAS, które pomagały pracownikom nielegalnych miejsc na identyfikację klientów i ich selekcję.

„Od stycznia do grudnia 2019 r. mazowieccy funkcjonariusze przeprowadzili 412 kontroli, podczas których zabezpieczyli 1787 automatów. W analogicznym okresie 2018 r. mazowiecka KAS przeprowadziła blisko 375 kontroli dot. urządzania gier hazardowych na automatach poza kasynami i salonami gier oraz nieuprawnionego posiadania automatów do gier. W wyniku tych działań ujawniliśmy 1669 automatów” – napisano w komunikacie.

KAS wyjaśnia, że zatrzymane automaty, wobec których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa, są niszczone w magazynie likwidacyjnym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Nielegalne automaty poddaje się trwałemu mechanicznemu uszkodzeniu, które uniemożliwia ich dalsze użytkowanie.

Jak dodano, kara za każdy nielegalnie posiadany automat wynosi 100 tys. zł, a za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi grzywna, pozbawienie wolności do 3 lat albo obie te sankcje łącznie.

Według KAS nielegalny hazard to nie tylko salony gier dla „wtajemniczonych”, ale również coraz łatwiej dostępne – także dla dzieci – strony internetowe. Zwrócono uwagę, że walka z hazardem to również prewencja. KAS zwraca uwagę na akcję edukacyjną pt. „Hazard? Nie, dziękuję”. W roku szkolnym 2018/2019 w woj. mazowieckim w zajęciach zorganizowanych w ramach tej akcji uczestniczyło prawie 15 tys. młodych osób, kolejne 5 tys. w bieżącym roku szkolnym.

„Jednym z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest zwalczanie nielegalnego urządzana gier hazardowych, w których uczestniczą bardzo często osoby niepełnoletnie. Dlatego przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie od 1 października 2019 r. kontynuowana jest ogólnopolska kampania pt. +Hazard? Nie, dziękuję+. Spotkania z młodzieżą prowadzą wykwalifikowani pracownicy oraz funkcjonariusze, którzy przeszkolili już blisko 5 tys. młodych osób+” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

KAS przypomina, że wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać pod Krajowy Telefon Interwencyjny KAS – 800 060 000 oraz pod adresem e-mail: [email protected].

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl