
Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego na placu Zamkowym
Na placu Zamkowym w Warszawie 1 sierpnia po raz ósmy odbędzie się akcja społeczna pn. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, w trakcie której wolontariusze, przechodnie i turyści utworzą symbol Polski Walczącej – poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).
Jak wyjaśniono, Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego to społeczna inicjatywa, której celem jest oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim.
„Stało się już tradycją, że w godzinę »W« na Placu Zamkowym zgromadzony tłum ustawia się w kształt powstańczej kotwicy” – napisano, dodając, że akcja organizowana jest od 2014 r.
„Gdy po raz pierwszy organizowaliśmy ten happening, było nas kilkanaścioro, mieliśmy tylko cel i chęci do działania. Dziś nasze zgromadzenie uzyskało status cyklicznego i gromadzi tysiące ludzi na Placu Zamkowym oraz obserwujących nas na stronach internetowych i w innych środkach przekazu” – czytamy w informacji NCK.
Zwrócono uwagę, że dzięki tym działaniom „każdego roku na Placu Zamkowym obcokrajowcy mogą dowiedzieć się, dlaczego Warszawa 1 sierpnia o godz. 17 staje i oddaje cześć swoim bohaterom”.
„Żywym znakiem oddajemy cześć Powstańcom Warszawskim z nadzieją, że świat zrozumie, jak bardzo Polacy kochają wolność i że są w stanie dla niej oddać nawet życie” – podkreślono.
Początek zbiórki uczestników akcji na placu Zamkowym – 1 sierpnia o godz. 16.00.
PAP