fot. https://www.podlaskie.kas.gov.pl

Podlaskie: Ćwierć mln paczek nielegalnych papierosów z Białorusi ukryto w ładunku butelek

Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy przemyt do Polski ćwierć miliona paczek papierosów z Białorusi, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 3,7 mln zł. Kontrabanda ukryta była w ciężarówce, w ładunku szklanych butelek.

Gdyby papierosy trafiły na rynek do nielegalnego obrotu, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 6 mln zł – poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy skontrolowali tira, który – zgodnie z dokumentami – miał przewozić ładunek szklanych butelek. W trakcie rewizji ciężarówki okazało się, że deklarowany towar był jedynie na 12 paletach, a resztę naczepy wypełniały kartony papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.

Po zabezpieczeniu i przeliczeniu okazało się, że w ciężarówce było 250 tys. paczek nielegalnych papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 3,7 mln zł.

Wobec 41-letniego kierowcy, obywatela Białorusi, wszczęto śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Sokółce. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za taki przemyt papierosów grozi mu do 10 lat więzienia.

Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek to powszechna forma działań grup przestępczych trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób na drogach i przejściach granicznych (na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE) – oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb i pracy operacyjnej – pomagają urządzenia RTG do prześwietlania ładunków i szkolone psy.

PAP

drukuj