fot. Krajowa Administracja Skarbowa | www.gov.pl/web/kas/

CBŚP i KAS przejęły 60 kilogramów kokainy ukrytych w kontenerach

Wspólne działania funkcjonariuszy CBŚP i KAS przy udziale Europolu oraz służb z Niderlandów doprowadziły do przejęcia 60 kilogramów kokainy, która miała trafić na europejski czarny rynek – poinformowało w czwartek Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa.

Jak przekazała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz, do pierwszego przejęcia kokainy doszło w połowie marca w Rotterdamie.

„Policjanci w toku czynności służbowych ustalili, że jednym z kontenerów wpływającym do portu w Rotterdamie mają być przemycane znaczne ilości środków odurzających w postaci kokainy” – poinformowała nadkomisarz.

„Za pośrednictwem oficera łącznikowego CBŚP przy Europolu, przekazali natychmiast tę informację służbom z Niderlandów. Efektem wspólnych działań było ujawnienie i zabezpieczenie 35 kilogramów czystej kokainy ukrytej w klimatyzatorze kontenera” – podała policjantka.

Rzeczniczka CBŚP wskazała, że na tym się nie skończyło.

„Ścisła współpraca z funkcjonariuszami pomorskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziły do ustalenia kolejnego kontenera. Tym razem pod koniec marca towar wpłynął na jednym ze statków do portu w Gdańsku” – dodała.

Z kolei rzeczniczka szefa KAS Anita Wielanek poinformowała w czwartek, że narkotyki były ukryte w przestrzeni agregatu elektrycznego kontenera chłodniczego.

„Dostęp do nielegalnego towaru znajdującego się w luku towarowym ładowni był utrudniony i wymagał użycia specjalistycznego sprzętu. Tutaj nieocenione okazały się umiejętności oraz doświadczenie funkcjonariuszy pomorskiej KAS, którzy – korzystając z uprzęży linowych i technicznego sprzętu do kontroli – dotarli do kontenera. Wewnątrz ukrytych było 25 paczek zawierających podejrzaną substancję. Badanie testerem narkotykowym wykazało, że jest to kokaina” – tłumaczyła rzeczniczka szefa KAS.

Łącznie podczas dwóch akcji funkcjonariusze zabezpieczyli 60 kilogramów kokainy o czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 25 mln zł.

„Trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za zorganizowanie przemytu” – zaznaczyły rzeczniczki KAS i CBŚP.

Śledztwo dotyczące zabezpieczonych narkotyków w gdańskim porcie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl