VI Festiwal Komiksów i Gier Historycznych w IPN

Prezentacje komiksów, spotkania z autorami, dyskusje o wykorzystaniu komiksu historycznego w szkole, warsztaty i finał konkursu dla uczniów – zaplanowano na sobotni Festiwal Komiksów i Gier Historycznych w warszawskim Instytucie Pamięci Narodowej (Przystanek Historia).

W otwarciu festiwalu jak co roku weźmie udział nestor polskich komiksiarzy Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”.

„Później zostanie zaprezentowany projekt edukacyjny i komiks „Dziewczęta z Ravensbrueck”, który przygotowali uczniowie z dwóch warszawskich liceów” – powiedziała organizatorka festiwalu z Sekcji Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej IPN Anna Klimowicz.

Następnie dr Bartłomiej Janicki zaprezentuje na czym polega foniks, czyli tzw. ożywiony komiks.

„Pokaże on, jak przygotować takie zajęcia z uczniami. Polegają one na tym, że czytają oni dialogi, które są nagrywane, a później podkładane do prezentowanych planszy” – tłumaczyła Klimowicz.

Zostaną również wręczone nagrody laureatom IV edycji konkursu „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, odbywającego się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

„Co roku kilkuset uczniów przysyła nań swoje prace. W ramach konkursu nie ma określonego zagadnienia do opracowania, tylko sami wybierają jakieś wydarzenie z najnowszej historii Polski. Wiele dotyczy wojennych epizodów, ale także Solidarności, czy stanu wojennego. Prace są często bardzo ciekawe i świadczą o dużej wiedzy historycznej uczestników” – zaznaczyła organizatorka festiwalu.

Goście imprezy będą mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego „Wykorzystanie komiksu historycznego w szkole”. Zostanie również przedstawiony trzeci zeszyt z serii „W imieniu Polski walczącej” pt. „Akcja pod Arsenałem”, a Robert Zaremba zaprezentuje najnowszy album „Krucjaty: Bóg tak chce!”.

Podczas imprezy będzie można spotkać autorów oraz nabyć komiksy i gry historyczne. Zaplanowano także m.in. warsztaty dla nauczycieli oraz zajęcia warsztatowe i konkursy dla dzieci.

Wstęp na VI Festiwal Komiksów i Gier Historycznych, który odbędzie się w stołecznym Przystanku Historia IPN, jest wolny. Wśród instytucji współpracujących znalazło się m.in. Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl