W Warszawie posiedzenie Rady Krajowej PO poświęcone m.in. wyborom samorządowym

Najbliższe wybory samorządowe, które – według PO – mogą zostać przyspieszone i odbyć się jesienią tego roku to główny temat posiedzenia Rady Krajowej PO, które rozpoczęło się przed godz. 11 w Warszawie. Przedmiotem dyskusji ma być też szykowany we współpracy ze ZNP wniosek o referendum ws. reformy edukacji.

Gościem Rady Krajowej jest przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Mowa podczas obrad Rady ma być również o zapowiedzianych niedawno przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego zmianach w ordynacji wyborczej, w tym ograniczeniu do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Szef PO Grzegorz Schetyna ma zaproponować podczas sobotniego posiedzenia tworzenie szerokich, opozycyjnych list wyborczych m.in. do sejmików województw. Oferta ma być skierowana m.in. do PSL, Nowoczesnej, KOD i lewicy.

Lider PO zaprezentuje też pełnomocnika Platformy ds. wyborów samorządowych – będzie nim wiceszef partii, b. wicepremier Tomasz Siemoniak.

Platforma planuje ponadto powołać, na wzór współpracującego z PiS Ruchu Kontroli Wyborów, własny komitet, który pilnowałby prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas najbliższych wyborów samorządowych.

Prezes PiS wykluczył w sobotę możliwość przyspieszenia wyborów samorządowych, które – jak powiedział – odbędą się planowo, jesienią 2018 roku. Powtórzył natomiast, iż chciałby, żeby dwukadencyjność objęła już urzędujących wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

„Będziemy na pewno uchwalać taką ustawę, która będzie wprowadzała to od razu, natomiast, co powie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, bo tu jest kwestia działania prawa wstecz” – zapowiedział Kaczyński w sobotę w Radiu Kraków.

Oprócz Schetyny, głos podczas obrad Rady Krajowej mają zabrać także b. premier Ewa Kopacz, b. szef MON Tomasz Siemoniak oraz prezydenci Łodzi i Poznania – Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl