Europosłowie PO chcą, by KE zaskarżyła do TSUE nowelizację ustaw sądowych

Europosłowie Platformy Obywatelskiej chcą, by Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nowelizację ustaw sądowych podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Delegacja polskich europosłów z Europejskiej Partii Ludowej wskazuje w swoim apelu na konieczność zastosowania środków tymczasowych, które zablokują – jej zdaniem – dalsze represje wobec sędziów. Krytycznie do apelu odnoszą się europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska ocenia, że to działania skrajnie antypolskie, inspirowane w części przez szefa EPL-u Donalda Tuska.

– Sprawy związane z organizacją sądów są domeną krajową, a nie unijną. Nie ma regulacji traktatowych dotyczących sądów. De facto możemy powiedzieć, że EPL, w skład której wchodzi PO, wzywa KE do łamania traktatów. To rzecz niebywała. Trzeba mieć też świadomość tego, że antypolskie ataki, które podejmuje EPL, są w jakiś sposób inspirowane przez przewodniczącego tej partii Donalda Tuska – mówi Jadwiga Wiśniewska.

Z kolei europarlamentarna Frakcja Odnowić Europę domaga się kolejnej debaty na temat praworządności w Polsce. Miałaby się ona odbyć na przyszłotygodniowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Decyzja w tej sprawie może zapaść dzisiaj na posiedzeniu kierownictwa europarlamentu.

RIRM

drukuj