fot. PAP/Darek Delmanowicz

Europoseł T. Poręba pyta KE o podwójne standardy ws. wycinki niemieckich lasów

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba pyta Komisję Europejską o powody milczenia i podwójne standardy  ws. wycinki lasów w Bawarii. Polityk chce się dowiedzieć m.in., czy unijni urzędnicy będą reagować równie stanowczo, jak w przypadku Puszczy Białowieskiej.

Poseł do Parlamentu Europejskiego pyta też Komisję, czy uważa działania Bawarii za zgodne z prawem Unii Europejskiej, a także prosi o wyjaśnienie odmiennego stanowiska wobec analogicznych działań polskiego rządu w zakresie zwalczania kornika w Puszczy Białowieskiej.

– Milczenie w tej sprawie zarówno Komisji Europejskiej, ekologów, jak i polityków europejskich stoi w sprzeczności do tego, co robiła Komisja Europejska i Zieloni, kiedy wycinano chore drzewa z Puszczy Białowieskiej z tego samego powodu. Dlatego pytam Komisję o podwójne standardy – czy tak samo będzie reagować i domagać się kar dla Niemiec, jak domaga się dla Polski. Chciałem także poznać zdanie KE, jaka jest różnica między wycinką chorych drzew w Niemczech a wycinką chorych drzew w Polsce. Po raz kolejny stosowane są podwójne standardy, co już staje się w Unii Europejskiej normą – zaznacza Tomasz Poręba.

Polityk podkreśla, że lasy w Bawarii są obecnie poddawane wycince ze względu na masowe rozmnażanie się kornika. Zdaniem ministerstwa tamtejszego leśnictwa jedynym środkiem zaradczym jest natychmiastowa wycinka zaatakowanych drzew i wywożenie ich z lasu.

Polski rząd w analogicznej sytuacji w Puszczy Białowieskiej był atakowany przez instytucje unijne i oskarżany o niszczenie bioróżnorodności. Na wniosek Komisji Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać działań w zakresie aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy. Za naruszenia grożono RP karą w wysokości 100 tys. euro dziennie.

RIRM

drukuj