fot. PAP/EPA

RFN: nazistowska piosenka i hitlerowskie pozdrowienia na Oktoberfest w Niemczech; policja prowadzi dochodzenie

Na nagraniu wideo z Niemiec, z saksońskiego tradycyjnego święta piwa Oktoberfest widać osoby śpiewające popularną w czasach nazistowskich piosenkę „Erika” i kilkakrotnie wykonujące salut rzymski, zwany też hitlerowskim pozdrowieniem. O wszczętym przez policję dochodzeniu informuje w poniedziałek „Der Spiegel”.

Wideo umieszczono na serwisie X (d. Twitter) i pochodzi ono z Zieschuetz, dzielnicy Budziszynu w kraju związkowym Saksonia w Niemczech.

https://twitter.com/ChriMaeh/status/1706016840210612544

Podczas uroczystości goście śpiewają marszową pieśń „Erika”, skomponowaną w latach 30. XX w. przez nazistowskiego kompozytora Hermsa Niela, która była szczególnie popularna podczas II wojny światowej i była wykorzystywana w nazistowskiej propagandzie. Na pierwszym planie widać ubranych w bawarskie stroje trzech mężczyzn i jedną kobietę, którzy wielokrotnie podnoszą ręce w charakterystycznym geście.

W przeciwieństwie do hitlerowskiego pozdrowienia teksty piosenek nie są w Niemczech zabronione – przypomina „Der Spiegel”.

Rzecznik komendy policji w Goerlitz powiedział serwisowi, że w śledztwo zaangażowane są organa bezpieczeństwa państwa.

Gazeta „Bild” cytuje organizatora Oktoberfestu: „Wyraźnie dystansujemy się od takich gości, chcemy po prostu uczcić zupełnie normalny Oktoberfest”.

Według „Bilda” muzyka związana z Wehrmachtem nie powinna pojawić się na Oktoberfest.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl