M. Wójcik: 5 marca polsko-niemieckie spotkanie ws. dzieci w rodzinach zastępczych

5 marca odbędzie się spotkanie ekspertów polskich i niemieckich ws. regulacji dotyczących opieki zastępczej nad dziećmi – zapowiedział w poniedziałek w radiowej Jedynce wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że liczy na wypracowanie zupełnie nowych regulacji.

Jak przypomniał Michał Wójcik, kilka miesięcy temu sygnalizował, „że powstanie grupa robocza polsko-niemiecka, której celem miałoby być wypracowanie nowych regulacji dotyczące – jak mówił – „rodzin polskich, polskich dzieci, które są umieszczane w różnych placówkach”. Jak dodał, w skład grupy mają wejść polscy i niemieccy eksperci.

„Otrzymałem kilka dni temu pismo od swojego odpowiednika z Ministerstwa Rodziny w Niemczech. Już 5 marca odbędzie się spotkanie ekspertów polskich, niemieckich właśnie w tej sprawie” – poinformował wiceminister. Michał Wójcik wyraził nadzieję, że strony polska i niemiecka będą w stanie „wypracować zupełnie nowe regulacje”.

W styczniu w Parlamencie Europejskim podczas wysłuchania publicznego dotyczącego regulacji w sprawie dzieci w rodzinach zastępczych Michał Wójcik opowiadał o wprowadzanych w Polsce reformach, zwracając przy tym uwagę na luki w tym zakresie na poziomie unijnym.

W Unii Europejskiej żyje 16 mln rodzin, w których małżonkowie są różnej narodowości lub mają różne obywatelstwa. Rocznie w takich rodzinach dochodzi do 140 tys. rozwodów. Wójcik już w zeszłym roku lobbował w Brukseli za rozwiązaniami przewidującymi, by w razie konieczności zapewnienia opieki zastępczej dziecku umieszczano je w możliwie najbardziej kulturowo zbliżonej rodzinie zastępczej. Ma to umożliwić zachowanie ciągłości tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej, zgodnie z art. 8 Konwencji Praw Dziecka.

Polska chciałaby wykorzystać toczące się właśnie prace nad nowelizacją rozporządzenia Bruksela II bis. Mówi ono o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń w sprawach małżeńskich, sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl