W Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów V4

Grupa Wyszehradzka ma podobne zdanie w kwestii przyszłości UE: widzimy Unię jako wielką, mocną wspólnotę, opartą na współpracy państw narodowych – oświadczył dziś po spotkaniu szefów parlamentów państw V4 marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W Sejmie odbyło się dziś spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzami spotkania byli marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Ze strony węgierskiej w parlamentarnym szczycie udział wziął przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover, Słowację reprezentował szef Rady Narodowej Andrej Danko, dwuizbowy parlament Czech – stojący na czele Izby Poselskiej Jan Hamacek oraz przewodniczący Senatu Milan Stech.

Marszałek Kuchciński poinformował, że tematem rozmów była m.in. przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja w UE i wokół niej.

„Mamy w większości przypadków bardzo podobne zdania. Widzimy przyszłość UE jako wielką, mocną wspólnotę, organizację międzynarodową, która oparta jest na współpracy państw narodowych” – oświadczył Marek Kuchciński.

Marszałek dodał, że na spotkaniu rozmawiano „o znaczeniu parlamentów narodowych, państwowych, we współpracy z instytucjami Unii Europejskiej i wszystkimi parlamentami”.

Szefowie parlamentów rozmawiali również o propozycjach współpracy w ramach V4.

„Od wielu, wielu lat Grupa Wyszehradzka jest bardzo dobrym przykładem, wręcz magnesem przyciągającym uwagę ze strony innych państw, nie tylko naszych sąsiadów, dlatego też widzimy przyszłość współpracy Grupy Wyszehradzkiej na wielu poziomach” – oświadczył Marek Kuchciński.

Jak wskazał marszałek Sejmu, jednym z „poważniejszych” obszarów współpracy jest wzmocnienie polityki informacyjnej i promocji działań V4.

Z kolei Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że uczestnicy spotkania chcą, aby „stabilna Grupa Wyszehradzka stabilizowała sytuację w Unii Europejskiej”. Głos Polski – przekonywał – będzie dzięki temu „wzmacniany przez cztery kraje UE”.

Marszałek Senatu podkreślił, że celem szczytu jest pogłębienie współpracy parlamentarnej pomiędzy krajami V4 oraz wzmocnienie marki Grupy Wyszehradzkiej, która „jest już znana i ceniona w Europie”. Zapowiedział, że kolejne spotkania w tym formacie odbędą się jeszcze w tym półroczu.

Jak relacjonował marszałek Senatu, przedmiotem rozmów były m.in. możliwe kierunki intensyfikacji współpracy w ramach V4. Zaznaczył, że w bardzo wielu kwestiach kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy „wspólne, jednakowe zdanie”.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover powiedział, że tematem rozmów były m.in. wyzwania, które stoją przed Unią Europejską oraz kryzys w Unii. Jak dodał, jest wiele podobieństw między państwami V4, ale – jak zastrzegł – są też rozbieżności.

„Jesteśmy zdolni do współdziałania” – zadeklarował.

Kover zapewnił, że „czwórka Wyszehradzka mówi jednym głosem, jeśli chodzi o budowanie przyszłości”.

„Nasz region gospodarczy jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem w całej Unii Europejskiej” – zauważył.

Szef Rady Narodowej Słowacji Andrej Danko powiedział, że uczestnicy spotkania zgodzili się, iż państwa, które weszły w 2004 roku do UE są „nową krwią” w Unii oraz bardzo dynamicznym elementem w Europie.

„Historia, która łączy państwa Grupy Wyszehradzkiej potrafi ożywić Unię, potrafi uzdrowić procesy w Unii” – podkreślił. Jak ocenił, „idee Grupy Wyszehradzkiej pomogą rozwijać Unię Europejską”.

Przewodniczący czeskiej Izby Poselskiej Jan Hamacek poinformował, że tematem spotkania był m.in. Brexit.

„Musimy zastanowić się, co będzie dobre dla naszych obywateli, będziemy musieli rozmawiać z Wielką Brytanią o dalszej współpracy” – zaznaczył.

„Potwierdziliśmy, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej to dobry projekt” – przekonywał Hamacek. Jak dodał, państwa V4 mogą na sobie polegać.

Obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęło się 1 lipca 2016 r. Priorytety polskiej prezydencji obejmują takie tematy, jak: silny głos V4 w Unii Europejskiej – koordynacja agendy europejskiej i współpraca w zakresie kluczowych wyzwań, wzmacnianie współpracy w zakresie wspólnego bezpieczeństwa oraz rozwijanie współpracy regionalnej.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. V4 stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE. Przewodnictwo w Grupie jest rotacyjne i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich.

 

 PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj