77 lat temu zawarto pakt Ribbentrop-Mołotow

Dziś obchodzimy 77. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow. „To był czwarty rozbiór Polski” – mówi prof. Wojciech Polak, historyk.

W Moskwie 23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego zawarli porozumienie i podzielili terytorium naszego kraju.

Tajny protokół paktu o nieagresji zapowiadał współpracę militarną i polityczną, a także dzielił wpływy. Protokół ten pozbawiał Polskę suwerenności. Polska miała w jego wyniku przestać istnieć – podkreślił prof. Wojciech Polak.

– Był to niewątpliwie rozbiór i była to zbrodnia. Dwaj zbrodniarze reprezentujący niby odmienne systemy ideologiczne z jednej strony nazizm, a z drugiej komunizm. Okazało się jednak, że te systemy są na tyle bliskie, że potrafią się ze sobą dogadać i współpracować. Można powiedzieć, że Polska, która znalazła się w kleszczach, nie miała właściwie żadnych szans – zaznaczył prof. Wojciech Polak.

Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow nie tylko umocniło strategiczną pozycję Niemiec, ale sprawiło też, że wojna o Polskę stała się nieunikniona.

Niemcy zaatakowały 1 września 1939 roku, natomiast ZSRR, realizując postanowienia paktu i gwałcąc wszelkie traktaty podpisane z Polską, dokonał agresji 17 września.

23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu, obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

RIRM

drukuj