fot. wikipedia.org

98 lat istnienia Związku Polaków w Niemczech

Związek Polaków w Niemczech świętuje dziś 98 lat istnienia. Jest to główna organizacja reprezentująca mniejszość polską u naszych zachodnich sąsiadów. Celem Związku jest m.in. kultywowanie polskości wśród Polonii w Niemczech. Organizacja prowadzi działalność oświatową oraz niesie pomoc polskiej społeczności.

Od wielu lat Związek Polaków w Niemczech ubiega się o przywrócenie Polakom statusu mniejszości narodowej. Józef Malinowski, prezes Związku, zwrócił uwagę, że władze federalne nie przestrzegają w tej sprawie umowy zawartej między Warszawą a Berlinem.

– Jest to bardzo dziwne, ponieważ na początku działań wojennych wszystkie organizacje polskie zostały rozwiązane. Był dekret, który zabrał nam wszystkie prawa, nie mówiąc już o skradzionych dokumentacjach. Skoro po wojnie okazało się, że dekrety wojenne są nieważne, to jeden z nich jest ważny. Ten istnieje do dziś i oznacza tyle, że nie możemy powrócić do tego, aby uzyskać prawa mniejszości. Na mocy traktatu polsko-niemieckiego z 1991 roku zapewnia nam – tak jak mniejszości niemieckiej w Polsce i nam Polakom w Niemczech, chociaż tą mniejszością nie jesteśmy – te same prawa, a niestety tak nie jest – podkreślił Józef Malinowski.     

Związek Polaków w Niemczech został założony 27 sierpnia 1922 r. w Berlinie jako spadkobierca wszystkich organizacji Polaków w zaborze pruskim. W czasie II wojny światowej licząca dziesiątki tysięcy członków instytucja została zdelegalizowana a jej członkowie zostali poddani represjom.

Po wojnie związek został reaktywowany we Frankfurcie nad Menem. Jego obecną siedzibą jest Dom Polski w Bochum w Nadrenii Północnej-Westfalii. Związek posiada siedem oddziałów w całych Niemczech.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl