fot. PAP/Hermann Pentermann

Rzepliński uhonorowany przez niemiecki uniwersytet 

Niemiecka uczelnia przyznała prezesowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego tytuł doktora honoris causa. Wydział Prawa Uniwersytetu w  Osnabruecku w Dolnej Saksonii przyznał go prezesowi – jak poinformowano – w uznaniu za zasługi dla budowy państwa prawa w Polsce.

Karnista, prof. Joern Ipsen w laudacji powiedział,      że pod rządami prof. Andrzeja Rzeplińskiego zapadło wiele istotnych orzeczeń. Nawiązał także do kryzysu wokół TK. W jego ocenie prezes Rzepliński z pełną determinacją bronił się i broni nadal przed próbami zmiany pozycji prawnej Trybunału przyznanej mu przez Konstytucję.

Poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej stwierdził, że tytuł doktora honoris causa dla prof. Rzeplińskiego ma wymiar polityczny.

 – Prezes Rzepliński – po pierwsze – stawia się ponad prawem, ponieważ nie orzeka w oparciu o obowiązującą ustawę. Skargę na ustawę o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym rozpatrywał w oparciu wprost o Konstytucję, a nie, jak mówi Konstytucja, o ustawę. Po drugie, wpisuje się w spór polityczny i stoi po stronie jednej opcji politycznej, czyli po stronie opozycji. Te wszystkie przesłanki pokazują, że pan prof. Rzepliński nie jest niezależnym sędzią, tylko politykiem, czyli ten doktorat to doktorat nie dla sędziego, a polityka – zaznaczył Marek Ast.

Andrzej Rzepliński został wybrany przez polski parlament na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w 2007 r. Jego prezesem został trzy lata później.

RIRM

drukuj