fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Sprawa reparacji może być podnoszona na różnych forach. Dla Niemców to niewygodne

Pamiętajmy, że sprawa reparacji wojennych wbrew temu, co twierdzą Niemcy nie została załatwiona i może być podnoszona na różnych forach międzynarodowych. Dla naszych zachodnich sąsiadów to bardzo niewygodne wskazywał w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk i wykładowca akademicki.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz gościł w środę z wizytą w Berlinie. W stolicy Niemiec spotkał się ze swoim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem. Wśród tematów poruszono m.in. kwestię reparacji za ogólne szkody wojenne. [czytaj więcej] 

Szef niemieckiej dyplomacji uważa, że sprawa została uregulowana pod względem prawnym.

Pamiętajmy o tym, że ta kwestia wbrew temu, co twierdzą sami Niemcy wciąż nie została załatwiona. Może być ona, wbrew pozorom, podnoszona na różnych forach międzynarodowych i dla naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo niewygodna. Należy jednak uzmysłowić sobie, że to wszystko toczy się w kontekście akcji ze strony Komisji Europejskiej wymierzonej przeciwko Polsce – podkreślił historyk.

W czasie rozmowy z Sigmarem Gabrielem szef polskiego MSZ poruszył także sprawę uruchomienia wobec naszego kraju przez Komisję Europejską procedury z art. 7. traktatu UE.

Dochodzą do Brukseli sygnały z różnych krajów, że nie znajdzie ona wsparcia w dalszym procedowaniu tego artykułu mogącego się skończyć sankcjami. Należy przypomnieć bowiem, że wystarczy siedem państw, aby już na poziomie wstępnym zablokować działania Komisji Europejskiej. Gdyby tak się stało, mielibyśmy do czynienia z kompromitacją nie tylko samej KE, ale również Berlina i Paryża – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Jak dodał historyk, nie wolno zapominać również o tym, że to właśnie za kadencji obecnej Komisji Europejskiej była podnoszona sprawa Brexitu.

Artykuł 7. i ewentualne sankcje byłyby czymś w rodzaju wypychania Polski z UE. Czy to ma być już kompletna dekompozycja tej wspólnoty? W związku z tym, widać tam pewnego rodzaju złagodzenie tonu, bo wydaje się, że gdzieś zapędzono się w ślepą uliczkę. Spodziewano się również, że kiedy będzie ten nacisk potęgowany w Brukseli, to wzmocni się w Polsce opozycja, a osłabnie rząd i dojdzie do zmiany władzy. Tymczasem opozycja coraz mocniej się kompromituje, natomiast nie ma widoku na zmianę władzy. To wszystko wydaje się daje pewne szanse na dialog – akcentował gość Radia Maryja.

Temat artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej minister Jacek Czaputowicz będzie omawiał również w najbliższą niedzielę z wiceszefem KE – Fransem Timmermansem.

Całość rozmowy z prof. Mieczysławem Rybą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj