fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o zakazie wydawania Rosjanom wiz Schengen: Niemcy prowadzą swoją partykularną politykę, nieliczącą się z zasadą solidarności

Niemcy prowadzą swoją partykularną politykę, nieliczącą się z zasadą solidarności. To jest polityka obliczona na porozumienie w przyszłości z Federacją Rosyjską. Są czynniki bardzo wpływowe w polityce niemieckiej i to po obu stronach – zarówno u socjaldemokratów, jak i chrześcijańskich demokratów – które będą dążyły do tego, żeby Nord Stream 2 nie odeszło do historii – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog, podczas środowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Państwa Unii Europejskiej są podzielone w kwestii zakazu wydawania wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej.

Z wydawania wiz turystycznych zrezygnowały dotychczas Czechy i kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. Także Polska od kilku miesięcy nie wydaje Rosjanom wiz. Wypowiedź kanclerza Niemiec jest odmienna od zasady solidarności. Niemcy są przeciwni wprowadzeniu zakazu, również Francja i Holandia. (…) Finlandia też zapowiada, że zmniejszy ilość wydawanych wiz, aż o 90 proc., ale nadal będzie przyjmować rosyjskich dziennikarzy czy dysydentów, dla których mają zostać stworzone tzw. wizy humanitarne – mówił gość Radia Maryja.

Większość krajów Unii Europejskiej wydaje Rosjanom 90-dniowe wizy Schengen, na podstawie których mogą jeździć po całej Europie.

Według danych Polskiej Straży Granicznej na tej podstawie Polska nie może tutaj zastosować innych rozwiązań do tych związanych z obowiązującymi procedurami. Po prostu Rosjanie przekraczają granicę i mogą jeździć po całej Europie – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

W tym kontekście trudno powiedzieć, czy będzie porozumienie w ramach Unii Europejskiej.

Sprzeciw Francji i Niemiec jest tutaj znamienny. Zobaczymy, czy Unia Europejska zrezygnuje z umowy z Rosją o ułatwieniach w przyznawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej, bo taki jest postulat Finlandii i krajów bałtyckich, czy też po prostu te rozwiązania zostaną pozostawione poszczególnym państwom unijnym – zauważył historyk.

Widoczny jest brak solidarności europejskiej.

– Niemcy prowadzą swoją partykularną politykę, nieliczącą się z zasadą solidarności. To jest polityka obliczona na porozumienie w przyszłości z Federacją Rosyjską. Są czynniki bardzo wpływowe w polityce niemieckiej i to po obu stronach – zarówno u socjaldemokratów, jak i chrześcijańskich demokratów – które będą dążyły do tego, żeby Nord Stream 2 nie odeszło do historii mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Cała rozmowa z dr. Krzysztofem Kawęckim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl