fot. pixabay.com

Rosja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 w Cieśninie Tatarskiej

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło w sobotę Daleki Wschód Rosji. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w Cieśnienie Tatarskiej na Oceanie Spokojnym, która oddziela wyspę Sachalin od Azji – podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Wstrząsy miały źródło na głębokości 585 km – podano w komunikacie. Nie wydano ostrzeżenia ws. ewentualnego tsunami; nie ma też informacji o zniszczeniach czy ofiarach.

Cieśnina Tatarska jest zlokalizowana w pobliżu Sachalina. Jej długość wynosi ok. 900 km, a szerokość w najwęższym miejscu: 7,3 km.

W ostatnich tygodniach na Dalekim Wschodzie Azji odnotowano kilka trzęsień: – w Indonezji, na Tajwanie oraz – 12 stycznia – na pograniczu Rosji i Mongolii. Epicentrum tego ostatniego trzęsienia było zlokalizowane 277 kilometrów na południowy zachód od miasta Angarsk w obwodzie irkuckim i 30 kilometrów na południe od mongolskiego miasta Turt w okolicach jeziora Chubsuguł, które jest największym akwenem słodkowodnym w Mongolii.

Trzęsienie miało magnitudę 6,7 i sprowokowało debatę na temat możliwego w przyszłości „pęknięcia” syberyjskiego masywu lądowego w pobliżu jezior Bajkał i Chubsuguł.

PAP

drukuj