[TYLKO U NAS] Szef MON: Nie będzie gwarancji bezpieczeństwa europejskiego, jeżeli Rosja nie wycofa się z Ukrainy  

Groźby, które słyszymy ze strony rosyjskiej mają sprawić, że kraje sojusznicze NATO przestaną sobie ufać i osłabią wolę zachowania wspólnego bezpieczeństwa – podkreślił minister Antoni Macierewicz w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” dla Radia Maryja i TV Trwam. Szef resortu obrony zaznaczył, iż dzisiejsze rozmowy z Wielką Brytanią potwierdziły wykluczenie rosyjskiego scenariusza wydarzeń.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wraz z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim spotkali się w Londynie z brytyjskimi odpowiednikami – Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem – w ramach tzw. kwadrygi.

– Rozmawialiśmy o sprawach, które są najważniejsze dla Polski, ale również bardzo istotne dla Wielkiej Brytanii – o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Oba kraje były bardzo zaniepokojone ostatnimi zachowaniami Federacji Rosyjskiej, zwłaszcza ćwiczeniami „Zapad’17”, ale także powtarzającymi się różnorodnymi groźbami, które słyszymy ze strony rosyjskiej, np. dzisiejszymi oświadczeniami, że Rosja jest gotowa zerwać układ NATO-Rosja, który był zawarty jeszcze w latach 90. – mówił Antoni Macierewicz.

Minister ocenił, że takie demonstracje mają sprawić, iż kraje sojusznicze przestaną sobie wzajemnie ufać, a być może nawet osłabią swoją wolę oporu i wolę zachowania wspólnego bezpieczeństwa. Jednak dzisiejsze rozmowy potwierdziły, że Wielka Brytania nadal będzie utrzymywała wojska zarówno w Estonii, jak i w Polsce – wskazał polityk.

– Najnowsza zmiana wojsk, które stacjonują w ramach grupy bojowej będącej w Polsce wysłanej z Wielkiej Brytanii – w najbliższych dniach dotrze do Orzysza. W tej sprawie jednoznaczne oświadczenie zarówno ministra spraw zagranicznych, jak i ministra obrony Zjednoczonego Królestwa nie ulega żadnej wątpliwości. Minister obrony Michael Fallon powiedział: Będziemy ramię przy ramieniu zapewniali bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki tak długo, jak długo będziecie nas potrzebowali. Co do tego możecie mieć absolutną pewność” – podkreślił minister.

Ministrowie rozmawiali także o bezpieczeństwie Ukrainy. Oba państwa uważają, że agresja rosyjska musi zostać zatrzymana.

– Nie będzie gwarancji dla bezpieczeństwa europejskiego, nie będzie gwarancji w ogóle, jeżeli Rosja nie wycofa się z Ukrainy. Słyszeliśmy ostatnio różne propozycje ze strony rosyjskiej, np. stworzenia sił pokojowych. One w tym kształcie są nie do przyjęcia, gdyż sugerują, że teren Donbasu uważa się za teren sporny. Takie siły pokojowe mogłyby być zrealizowane tylko na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Oczywiście, w ich skład nie mogłyby wchodzić wojska rosyjskie, gdyż są to wojska jednego z agresorów. Idea sił pokojowych nie może być narzędziem do akceptacji legalizacji rosyjskiego imperalizmu – akcentował Antoni Macierewicz w felietonie „Głos Polski”

W grudniu w Warszawie zostanie podpisany traktat, który podsumuje wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Michael Fallon podkreślił, że będzie to drugi traktat łączący Wielką Brytanię z państwem kontynentu europejskiego – Polska i Francja są partnerami Wielkiej Brytanii w tym wymiarze.

Szef resortu obrony przypomniał, że znamienne są słowa wypowiedziane niedawno przez prezydenta USA w ONZ. Donald Trump wskazał, że właśnie te trzy państwa są dzisiaj fundamentem bezpieczeństwa obrony cywilizacji zachodniej w Europie.

– Współpraca brytyjsko-polska naprawdę jest bardzo dobra. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w żaden sposób nie podważy obecności militarnej Wielkiej Brytanii wszędzie tam, gdzie jest zagrożone bezpieczeństwo Polski – tak powiedział Fallon, a ja mogę dodać, że żołnierze brytyjscy stacjonujący w Orzyszu potwierdzają swoim codziennym działaniem, ćwiczeniami z polskimi żołnierzami, że to, co mówi brytyjska dyplomacja – realizuje się w praktyce – zwrócił uwagę Antoni Macierewicz.

Cały felieton „Głos Polski” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl