Współpraca Polski i Wlk. Brytanii w zakresie bezpieczeństwa 

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywali w czwartek w Londynie na spotkaniu ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami – Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem – w ramach tzw. kwadrygi.

Rozmowy miały na celu przygotowanie konsultacji międzyrządowych, które odbędą się 21 grudnia w Warszawie.

Czwartkowe obrady koncentrowały się na kwestiach dot. bezpieczeństwa międzynarodowego – mówił na wspólnej konferencji po spotkaniu szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Kwestia bezpieczeństwa, więc rozmawiamy, jak możemy wspólnie współpracować w instytucjach, do których należymy – NATO, ONZ i Unia Europejska. Rozmawialiśmy o przygotowaniach następnego szczytu NATO, który odbędzie się w 2018 r. Ten szczyt powinien potwierdzić nie tylko implementacje decyzji, które zostały podjęte na szczycie w Warszawie w 2016 r., ale również przyjąć założenia dalszej adaptacji sojuszu, ponieważ sytuacja wokół NATO, a szczególnie na tzw. flance wschodniej, nie poprawia się ze względu na działania rosyjskie – wskazał minister spraw zagranicznych.

Szef resortu obrony Antonii Macierewicz zaznaczył w swoim wystąpieniu, że podczas obrad była też mowa o wyzwaniach w cyberprzestrzeni.

– Tu także będziemy podejmowali wspólne działania i cieszę się, że mogę powiedzieć, iż Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – być może najważniejszy uniwersytet w Warszawie – będzie w tej dziedzinie współpracował z Uniwersytetem Oksfordzkim. To daje szansę, że wzmocnimy nasz potencjał walki z cyberatakami, tak bardzo nam zagrażającymi ze strony rosyjskiej, na wzór naszej współpracy przy opracowywaniu Enigmy w czasie II wojny światowej – akcentował minister.

Ministrowie mówili też o sposobach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz omówili problemy bilateralne [czytaj więcej].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl