Szef MON wręczył medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”

Sprowadzanie waszej walki jedynie do kwestii ekonomicznych było próbą rozbicia polskiego ruchu niepodległościowego – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas ceremonii wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz suwerennej i niepodległej Polski złotym medalem zasługi zostały wyróżnione Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek” oraz Stocznie Gdańska i Szczecińska.

Pamiętam każde wasze wystąpienie. Byłem dumny, że są Polacy, którzy dla niepodległej ojczyzny potrafią poświęcić wszystko, nawet życie – podkreślił minister Antoni Macierewicz.

– Sowieccy oficerowie w polskich mundurach wyprowadzili przeciwko wam polskich młodych chłopców, polskich żołnierzy. Chodziło o to, żeby rękoma Polaków zamordować nadzieję polską, nadzieję, którą przynosili stoczniowcy w roku 1970 i nadzieję, którą podtrzymywali górnicy kopali „Wujek” w roku 1981. Pamiętam co działo się wówczas w celach więziennych. Gdy wy na „Wujku” strajkowaliście, wy na „Wujku” podejmowaliście walkę z okupantem, gdy kopalnie – także „Piast” i inni górnicy siedzieli na dole i walką tam, strajkiem tam postulowali, że nigdy się Polska nie podda – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Minister zwracając się do odznaczonych powiedział: „wydobyliście z narodu tę moc, która ostatecznie doprowadziła Polaków do niepodległości i do dziś prowadzi do odbudowy silnego państwa polskiego”.

Szef MON podkreślił, że robotnicy przejęli po wojnie od żołnierzy AK „obowiązek walki o niepodległość, który spada na każde pokolenie Polaków”.

RIRM

drukuj