Cywilni pracownicy wojska otrzymają podwyżki

Jest porozumienie pracowników cywilnych wojska z Ministerstwem Obrony Narodowej ws. podwyżek płac. Jeszcze w tym roku pracownicy cywilni otrzymają wynagrodzenie wyższe o 250 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia.

W sierpniu z kolei dostaną premię w wysokości 1000 zł. Natomiast od 2017 do 2019 roku pensje mają rosnąć w tempie 5 proc.

Zenon Jagiełło, przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska, wyraził zadowolenie z efektów negocjacji. To pierwszy krok. Jest perspektywa, że w ciągu trzech, czterech lat pensje wzrosną o blisko 25 proc. – podkreślił lider związkowców.

– To dzisiejsze spotkanie odbiegało od tych w poprzednich latach, dlatego że było ono konstruktywne, konkretne. Negocjacje trwały długo, ale rozpoczęliśmy od 150 zł, wynegocjowaliśmy 250 zł i to są realne możliwości resortu. Pracujemy w takim resorcie, że realizm musi nas cechować. Nie ma możliwości zwiększenia czy wyrównania w jednym roku zaległości sprzed 6 lat. Chwała dla kierownictwa i dla ministra Macierewicza, że to, co zapowiedział wcześniej, jest wykonywane – powiedział Zenon Jagiełło.

Wojsko zatrudnia ok. 43 tys. pracowników cywilnych. Średnie wynagrodzenie to ok. 3200 zł brutto, jednak ponad połowa zarabia 1800 zł na rękę.

MON planuje w ciągu czterech lat wydać na podwyżki dla pracowników cywilnych ok. 400 mln zł, a w 2016 r. – 140 mln zł plus 42 mln zł na jednorazowe nagrody.

RIRM

drukuj