J. Brudziński: To, co robi minister A. Macierewicz, to odbudowanie potencjału i zdolności obronnych naszego państwa

To wszystko, co robi, jeżeli chodzi o podniesienie zdolności bojowej polskiej armii, wpisuje ministra Antoniego Macierewicza do najpiękniejszych kart polskiej historii bo odbudowuje potencjał i zdolności obronne naszego państwa – powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński w kontekście projektu Ministerstwa Obrony Narodowej dot. zwiększenia wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB oraz liczebności wojska.

Propozycje resortu obrony zakładają, że liczebność Wojska Polskiego będzie wynosiła nie więcej niż 200 tys., z czego ok. 130 tys. będą stanowić żołnierze zawodowi.

Ministerstwo obrony chce także zwiększenia finansowania potrzeb obronnych, które w ciągu najbliższych 10 lat miałyby wzrosnąć o ponad 117 miliardów złotych.

Według MON zmiany pozwolą m.in. na modernizację techniczną wojska oraz zapewnienie zdolności państwa do obrony i przeciwstawienia się ewentualnej agresji.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreśla, że działania ministerstwa obrony mają historyczne znaczenie.

– To wszystko, co robi, jeżeli chodzi o podniesienie zdolności bojowej polskiej armii, wpisuje ministra Antoniego Macierewicza do najpiękniejszych kart polskiej historii bo odbudowuje potencjał i zdolności obronne naszego państwa. Po raz pierwszy to za rządów Prawa i Sprawiedliwości 2 proc. PKB na armie zostaną wydatkowane, więc zapowiedzi, że ten poziom będzie wzrastał mogą tylko cieszyć. Oczywiście jeszcze długa i daleka droga przed nami, ale jestem spokojny, że minister Macierewicz – mówiąc krótko a dosadnie – da radę – powiedział Joachim Brudziński.  

Ministerstwo obrony chce także zmian w Prawie zamówień publicznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwiększenie maksymalnej wielkości zaliczek, które resort udzielał na poczet zamówień na uzbrojenie i sprzęt.

Do umów zawartych przed wejściem w życie oraz podjętych na podstawie toczących się postępowań nadal mają obowiązywać dotychczasowe przepisy.

RIRM

drukuj