Szydło i Merkel otworzyły polskie stanowisko na targach w Hanowerze

Premier Beata Szydło wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przecinając wirtualną wstęgę, wspólnie otworzyły w poniedziałek polskie stanowisko na międzynarodowych targach przemysłowych w Hanowerze. Polska premier zachęcała niemieckie firmy do współpracy z Polską.

Szydło podczas ceremonii otwarcia polskiego stanowiska podkreślała, że chcemy pochwalić się w Hanowerze tym, co „w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością”. Zaznaczyła, że z zadowoleniem przyjęła zaproszenie dla Polski na targi hanowerskie w charakterze kraju partnerskiego.

Jak dodała, status Polski jako kraju partnerskiego podczas tegorocznej edycji targów w Hanowerze to „wielkie wyróżnienie i świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki, jej konkurencyjności i innowacyjności”.

„Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji oraz cyfryzacji procesów wytwarzania” – zaznaczyła Szydło.

Jak mówiła, na targach jest obecnych ponad 200 polskich firm. Zachęcała niemieckich przedsiębiorców do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnie z polskimi partnerami projektów inwestycyjnych, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych.

„W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest głównym dokumentem programowym określającym kierunki polityki gospodarczej państwa, stawiamy na inteligentną reindustrializację, kierując się przekonaniem, że tylko dysponowanie silnym, opartym na wiedzy potencjałem przemysłowym warunkuje trwałe zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości” – powiedziała Szydło.

„Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką” – powiedziała.

Szefowa rządu dodała, że dzięki kompleksowemu systemowi wspierania przedsiębiorczości i inwestycji Polska stała się „niekwestionowanym liderem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych”.

„Również najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie” – zwróciła uwagę Szydło.

Merkel z kolei podkreśliła, że cieszy się dziś z możliwości poznania Polski z zupełnie innej strony.

„Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze” – powiedziała kanclerz Niemiec.

„Dlatego bardzo się cieszę, że będziemy mogli rzucić okiem na inną, nie tak znaną stronę Polski” – dodała.

„Mam nadzieję, że obecność Polski na targach w Hanowerze otworzy nowy rozdział w polsko-niemieckiej współpracy, a kontakty staną się jeszcze bliższe i lepsze” – podkreśliła Merkel.

Szefowe polskiego i niemieckiego rządu otworzyły polską wystawę na tle dużego dotykowego ekranu w barwach biało-czerwonych. Oficjalnie zainaugurowały polskie stoisko, przecinając wstęgę na ekranie.

W prezencie Szydło i Merkel otrzymały broszki w kształcie K-dronu – jedenastościennej bryły wynalezionej przez Polaka Janusza Kapustę, która jest stosowana w architekturze. K-dron to logo polskiej wystawy na targach w Hanowerze.

Następnie szefowe obu rządów obejrzały prezentację polskich urządzeń przemysłowych, m.in. kompaktowej drukarki 3D, robota do nauki kodowania dla dzieci i robota przemysłowego do przetwarzania tworzyw sztucznych. Z jednym z robotów zagrały w kółko i krzyżyk.

Szefowym polskiego i niemieckiego rządu towarzyszą polscy wicepremierzy: minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin.

Hannover Messe to jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. Targi odbywają się w Hanowerze od 70 lat. Polska jest w tym roku krajem partnerskim wydarzenia. Targi potrwają do 28 kwietnia.

Na polskim stanowisku, które zajmuje około 1,2 tys. metrów kwadratowych, prezentuje się 10 polskich firm. Są to Solaris Bus & Coach, Ursus Bus, Transition Technologies, Saule Technologie, Ekoenergetyka Polska, DT Poland, Zortrax, Medcom, H. Cegielski, TMA Automation.

Na stoisku obecne będą także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. W strefie startupów znajdzie się dodatkowo 18 młodych, innowacyjnych firm, a w całych targach weźmie udział w sumie blisko 200 przedsiębiorstw z Polski. Polska obecność na targach jest promowana pod hasłem „Smart means Poland”.

PAP/RIRM

drukuj